Předávání státních vyznamenání se z 28. října odkládá, oznámil kancléř Mynář

ČTK ČTK
21. 10. 2021 15:50
Tradiční předávání státních vyznamenání bude z 28. října odloženo na pozdější termín, pokud prezident Miloš Zeman nerozhodne jinak. Na čtvrtečním tiskovém briefingu na Pražském hradě to řekl vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Briefing byl opět bez dotazů novinářů.
Prezident Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání před dvěma lety.
Prezident Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání před dvěma lety. | Foto: Jakub Plíhal

"Ceremoniál bude odložen na pozdější termín, pokud pan prezident nerozhodne jinak," řekl Mynář.

Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš ve středu řekl, že ohledně ceremoniálu čeká na rozhodnutí prezidenta. Aby bylo možné jej uspořádat, muselo by rozhodnutí padnout v řádu dnů. Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo ho při ceremonii zastoupí, nebo rozhodnout, že se slavnostní akce odloží. Vyznamenání mohou být také odeslána poštou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu televizi CNN Prima News řekl, že by bylo vhodné předávání vyznamenání odložit, pokud není Zeman ceremonie schopen. Předseda vlády je osobně předávat nechce. Za rozumný označil návrh odložit ceremoniál i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Vladimír Kruliš minulý týden řekl, že Hrad připravuje ceremoniál ve standardním formátu. Odlišný podle něj měl být především v tom, že na pódiu by byli jak ocenění za letošek, tak i za loňský rok, kdy Pražský hrad kvůli pandemii pouze zveřejnil seznam laureátů. Podle Mynáře počet vyznamenaných bude podobný jako v posledních letech. Zeman každý rok udílí přibližně kolem 40 řádů a medailí. Loni byl oceněných osmatřicet.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že podepsal asi třicet návrhů na udělení státních vyznamenání. Někteří obdrží ocenění in memoriam. Dekrety mají podle Babiše razítko s podpisem prezidenta, ne vlastnoruční podpis.

Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit také tehdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Prezident rovněž zmínil, že pokud někdo navrhne vyznamenání pro zesnulého režiséra Františka Filipa, pak mu ho "zcela určitě" udělí. Premiér Babiš avizoval, že navrhne, aby v souvislosti s řešením pandemie byl oceněn vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Vláda také navrhla na vyznamenání velitele jednotky Vojenské policie KAMBA, který se podílel na evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Za tuto evakuaci Zeman slíbil ocenit i velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy