Předání Babišova auditu Senátu jsme nezakázali, napsali senátorovi z Evropské komise

ČTK ČTK
1. 8. 2019 14:33
Evropská komise podle senátora Lukáše Wagenknechta sdělila, že nemá žádný dokument, který by ministerstvům bránil poskytnout Senátu vyžádané auditní zprávy, jež se týkají údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Wagenknecht to ve čtvrtek oznámil na Twitteru. Unijními nařízeními ministerstva zdůvodňovala, proč senátní komisi pro prošetření auditů tyto dokumenty nemohou dát. Ministerstvo financí v reakci zveřejnilo červnový dopis, podle něhož si komise nepřeje zveřejnění auditní zprávy. List obdobného znění poslal do Česka i šéf stálého zastoupení ČR v Bruselu.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

"Komise nemá žádný dokument, který by odpovídal popisu uvedenému ve vaší žádosti," napsal 26. července Wagenknechtovi šéf generálního ředitelství pro regionální politiku Marc Lemaître.

Senátor poukázal na červencové vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), podle něhož červnový dopis Evropské komise (EK) brání poskytnout audity senátní komisi. "EK říká, žádný takový dokument neexistuje. Kdo má pravdu? Netransparentnost, manipulace nebo drobná chybka," napsal Wagenknecht.

Ministerstvo financí ve čtvrtek text červnového dopisu, který je podepsán šéfkou jednoho z auditních oddělení Ilsou Van den Abeeleovou, zveřejnilo. Stojí v něm, že "Komise nemůže dát souhlas k poskytnutí návrhu zprávy o auditu třetím stranám". Zároveň EK podle ministerstva uvedla, že "neidentifikovala ani žádný veřejný zájem na zveřejnění".

Horní komora parlamentu před týdnem kvůli postoji ministerstev obvinila vládu z pohrdání Senátem. Babiš to odmítl s tím, že věří tomu, že ministerstva postupují v souladu s předpisy. Jimi své odmítavé stanovisko k žádosti o poskytnutí auditů zdůvodnil tuto středu Státní zemědělský intervenční fond.

Schillerová také uvedla, že audity jsou důvěrné a o jejich vydání může rozhodnout pouze EK. Senátoři oponovali s poukazem na to, že jsou oprávněni seznamovat se s důvěrnými dokumenty.

Zákaz Evropské komise potvrdilo stálé zastoupení ČR v Bruselu

Deník Aktuálně.cz má navíc k dispozici dopis šéfa Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii, velvyslance Jakuba Dürra, adresovaný právě senátní komisi, jež po zastoupení žádala vydání auditních zpráv. V listu od velvyslance explicitně stojí, že Evropská komise k jejich uvolnění souhlas nedala. 

"Evropská komise byla ze strany ministerstva financí dotázána na souhlas s poskytnutím návrhu auditní zprávy (…) třetím stranám. Evropská komise odmítla tento souhlas udělit, a to právě s poukazem na potřebu chránit nerušený průběh auditu," píše velvyslanec v dopise datovaném k 18. červenci.

Předseda komise Zdeněk Nytra (ODS) uvedl, že postoj ministerstev je v rozporu se zákonem o jednacím řádu Senátu, podle něhož ministerstva mají poskytovat horní komoře materiály pro její činnost.

Komise má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu jejich posouzení. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Babiš je podle návrhu auditní zprávy, který zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy