Před sídlem ČSSD demonstrovalo 250 lidí proti "nájezdům ilegálních vetřelců a bandě amatérů"

ČTK ČTK
9. 4. 2016 16:14
Před Lidovým domem v Praze se sešlo 250 příznivců Národní demokracie. U sídla sociálních demokratů demonstrovali proti imigrační politice vlády a Evropské unie. Ze stejných důvodů symbolicky zablokovaly čtyři stovky lidí hraniční přechody na Sokolovsku, Jindřichohradecku a Teplicku.
Demonstrace Národní demokracie před Lidovým domem
Demonstrace Národní demokracie před Lidovým domem | Foto: ČTK

Na 250 příznivců radikální Národní demokracie (ND) demonstrovalo v Praze před Lidovým domem, sídlem vládní ČSSD proti migrační politice vlády a Evropské unie.

Dalších zhruba 400 lidí dnes symbolicky zablokovalo z podobných důvodů hraniční přechody v Kraslicích na Sokolovsku, v Českých Velenicích na Jindřichohradecku a na Cínovci na Teplicku. Akci organizoval Úsvit - Národní koalice a Blok proti islámu spolu se zástupci německého protiuprchlického hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

Národní demokracie, demonstrace
Národní demokracie, demonstrace | Foto: ČTK

Nejvíce lidí, kolem 200, se sešlo na Cínovci, přičemž více než polovina byla z Německa, byli mezi nimi i zástupci Pegidy. V Českých Velenicích k účastníkům promluvil mimo jiné předseda Bloku proti islámu Martin Konvička, který kvůli svým dřívějším výrokům na internetu čelí obžalobě z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství.

Konvička spolu s poslancem za Úsvit Markem Černochem vyzval českou vládu k tomu, aby začala bránit statní hranici. Pokud tak neučiní, měla by podle nich rezignovat.

Po projevech řečníků účastníci všech tří akcí na hraničních přechodech na několik minut státní hranici symbolicky zablokovali a následně se rozešli. Policie v místech protestu jen korigovala dopravu, zasahovat nemusela.

Obdobné projevy jako na hraničních přechodech byly slyšet i před pražským sídlem ČSSD. Předseda ND Adam B. Bartoš kritizoval špičky ČSSD za jejich postoj k řešení uprchlické krize. Podle něj zradili vlastní voliče, kteří nechtějí v Česku žádné "vetřelce".

"My si svůj národ s tisíciletou historií nenecháme zničit nájezdy ilegálních vetřelců ani bandou amatérů, budižničemů a vlastizrádců," prohlásil Bartoš.

Připomněl své zatčení při březnové demonstraci a uvedl, že "kulkou" nikomu nevyhrožuje, protože by to byl příliš milosrdný trest a vlastizrádci by podle něj měli být zavřeni, až zčernají, a u toho by měli pracovat. Bartoš v březnovém projevu vyzval k potrestání politiků "trestem nejvyšším" za jejich přístup k imigrantům. Z policejního vyjádření vyplývá, že je v této souvislosti podezřely z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod.

Demonstranti v Hybernské ulici byli vybaveni transparenty s nápisy jako "Sobotko, opakuj po mně, na 1. místě je český občan, česká rodina, česká země a pravice." nebo "Se Sobotkou, EU a Merkel cesta do pekel." Nad hlavami jim vlají státní vlaky, vlajky ND a vlajky s nápisem Islám v ČR nechceme.

Na akci dohlížely desítky policistů a antikonfliktní tým, v záloze byly i těžkooděnci. Policisté prohledali před zahájením demonstrace odpadkové koše v okolních ulicích, dostali totiž dva anonymy o uložení bomby.

Sobotní odpoledne v centru hlavního města patřilo demonstrantům. Sešli se příznivci přijímání uprchlíků, ale i jejich názoroví oponenti. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 11 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy