Před sídlem ČSSD demonstrovalo 250 lidí proti "nájezdům ilegálních vetřelců a bandě amatérů"

ČTK ČTK
9. 4. 2016 16:14
Před Lidovým domem v Praze se sešlo 250 příznivců Národní demokracie. U sídla sociálních demokratů demonstrovali proti imigrační politice vlády a Evropské unie. Ze stejných důvodů symbolicky zablokovaly čtyři stovky lidí hraniční přechody na Sokolovsku, Jindřichohradecku a Teplicku.
Demonstrace Národní demokracie před Lidovým domem
Demonstrace Národní demokracie před Lidovým domem | Foto: ČTK

Na 250 příznivců radikální Národní demokracie (ND) demonstrovalo v Praze před Lidovým domem, sídlem vládní ČSSD proti migrační politice vlády a Evropské unie.

Dalších zhruba 400 lidí dnes symbolicky zablokovalo z podobných důvodů hraniční přechody v Kraslicích na Sokolovsku, v Českých Velenicích na Jindřichohradecku a na Cínovci na Teplicku. Akci organizoval Úsvit - Národní koalice a Blok proti islámu spolu se zástupci německého protiuprchlického hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

Národní demokracie, demonstrace
Národní demokracie, demonstrace | Foto: ČTK

Nejvíce lidí, kolem 200, se sešlo na Cínovci, přičemž více než polovina byla z Německa, byli mezi nimi i zástupci Pegidy. V Českých Velenicích k účastníkům promluvil mimo jiné předseda Bloku proti islámu Martin Konvička, který kvůli svým dřívějším výrokům na internetu čelí obžalobě z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství.

Konvička spolu s poslancem za Úsvit Markem Černochem vyzval českou vládu k tomu, aby začala bránit statní hranici. Pokud tak neučiní, měla by podle nich rezignovat.

Po projevech řečníků účastníci všech tří akcí na hraničních přechodech na několik minut státní hranici symbolicky zablokovali a následně se rozešli. Policie v místech protestu jen korigovala dopravu, zasahovat nemusela.

Obdobné projevy jako na hraničních přechodech byly slyšet i před pražským sídlem ČSSD. Předseda ND Adam B. Bartoš kritizoval špičky ČSSD za jejich postoj k řešení uprchlické krize. Podle něj zradili vlastní voliče, kteří nechtějí v Česku žádné "vetřelce".

"My si svůj národ s tisíciletou historií nenecháme zničit nájezdy ilegálních vetřelců ani bandou amatérů, budižničemů a vlastizrádců," prohlásil Bartoš.

Připomněl své zatčení při březnové demonstraci a uvedl, že "kulkou" nikomu nevyhrožuje, protože by to byl příliš milosrdný trest a vlastizrádci by podle něj měli být zavřeni, až zčernají, a u toho by měli pracovat. Bartoš v březnovém projevu vyzval k potrestání politiků "trestem nejvyšším" za jejich přístup k imigrantům. Z policejního vyjádření vyplývá, že je v této souvislosti podezřely z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel nebo omezování jejich práv a svobod.

Demonstranti v Hybernské ulici byli vybaveni transparenty s nápisy jako "Sobotko, opakuj po mně, na 1. místě je český občan, česká rodina, česká země a pravice." nebo "Se Sobotkou, EU a Merkel cesta do pekel." Nad hlavami jim vlají státní vlaky, vlajky ND a vlajky s nápisem Islám v ČR nechceme.

Na akci dohlížely desítky policistů a antikonfliktní tým, v záloze byly i těžkooděnci. Policisté prohledali před zahájením demonstrace odpadkové koše v okolních ulicích, dostali totiž dva anonymy o uložení bomby.

Sobotní odpoledne v centru hlavního města patřilo demonstrantům. Sešli se příznivci přijímání uprchlíků, ale i jejich názoroví oponenti. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 46 minutami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy