BIS varovala před Rusem jako hrozbou, vnitro ho proto vyhostilo. Zasáhl však soud

Jan Horák Jan Horák
25. 5. 2023 11:29
Původně měl opustit Českou republiku. O vyhoštění Rusa představujícího podle kontrarozvědky bezpečnostní riziko rozhodlo ministerstvo vnitra. Podle zjištění Aktuálně.cz však případ nabral opačný směr. Dotyčný se obrátil na soud, jenž se ho zastal. Muž smí v zemi zůstat. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru přitom vyhostilo Česko už několik Rusů.
(Ne)vyhoštění Rusa z Česka. | Video: Aktuálně.cz

Alexander Stepanov pobývá v Česku už od roku 2007, posledních devět let má v zemi povolení k trvalému pobytu. Byt si pronajímá v pražské čtvrti Bubeneč kilometr chůze od ruského velvyslanectví. Stepanovův dům Ruské federaci patří, vlastnická práva vykonává právě její ambasáda.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, o Stepanova se zajímaly tuzemské tajné služby. Bezpečnostní informační služba vyhodnotila jeho chování pro Česko jako rizikové, muž zde hájí zájmy Ruské federace. Rusko přitom loni v únoru rozpoutalo válku proti Ukrajině.

Režim ruského vládce Vladimira Putina se dlouhodobě chová nepřátelsky i k Česku, ať už jde o kybernetické útoky nebo o špionáž. V říjnu 2014 způsobili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU výbuch muničních skladů v jihomoravských Vrběticích, při němž zahynuli dva Češi.

Komise pro rozhodování ve věcech cizinců při ministerstvu vnitra v lednu zrušila Stepanovovo povolení k pobytu. Nařídila mu opustit Česko. Muž však verdikt úspěšně zvrátil u Městského soudu v Praze. Instance vynesla rozsudek minulý týden. Podle ní tajná služba nedoložila, odkud informace o Stepanovovi získala. Aktuálně.cz má rozsudek k dispozici.

BIS neodhalila zdroj informací

"U žádného z popsaných typů žalobcova jednání není uvedeno, jakým způsobem se o něm zpravodajská služba dozvěděla. Z utajovaných informací není zřejmé ani to, jaký typ zdroje nebo jakou metodu zpravodajská služba k získání informací využila," zní klíčová pasáž verdiktu, jejž vynesl senát soudkyně Viery Horčicové.

Podle soudu tak nejsou poznatky poskytnuté Bezpečnostní informační službou z úředního pohledu použitelné. A nemohou se proto stát podkladem pro rozhodnutí o Stepanovově vyhoštění. Soudkyně Horčicová přitom na počátku května kontrarozvědku vyzvala, aby původ informací odhalila. BIS ale s odvoláním na ochranu svých zájmů odmítla.

"Soud nemohl ověřit, že tvrzení spočívají na pravděpodobně pravdivých informacích, a proto dospěl k závěru, že žalovaná komise ve spolupráci se zpravodajskou službou neunesla důkazní břemeno ohledně neslučitelnosti žalobcova setrvání na území se zájmy České republiky," vysvětlila v rozsudku soudkyně. Verdikt je pravomocný.

"Aktuální a závažná hrozba"

Bezpečnostní informační služba popsala několik typů nežádoucího Stepanovova jednání. Spočívalo především v jeho podílu na ruských krajanských aktivitách, jež směřovaly k podpoře státních zájmů režimu Vladimira Putina. Ty jsou v rozporu s bezpečnostními zájmy Česka. Podle informací redakce byl muž v kontaktu s ruskými tajnými službami.

"Ve svém souhrnu tato zjištění vytvářejí obraz aktuální a závažné hrozby pro bezpečnost státu, jak ji vymezuje i ústavní zákon o bezpečnosti České republiky. Pokud by tato tvrzení odrážela skutečnost, byla by podle názoru soudu dostatečná pro zrušení žalobcova povolení k trvalému pobytu," stojí v rozsudku. Platí však výše uvedené, že služba nepopsala zdroj svých informací.

Budova ruského velvyslanectví v Praze.
Budova ruského velvyslanectví v Praze. | Foto: Jakub Plíhal

Aktuálně.cz zastihlo Stepanovova právního zástupce Viktora Rytikova. Advokát však podrobnosti případu nekomentoval, odpovědi se zdržel. "Jistě chápete, že vám na nic odpovědět nemohu. Od klienta nemám mandát k tomu, abych se konkrétně vyjadřoval. Nejsem zbaven mlčenlivosti," vysvětlil.

Dům, ve kterém Stepanov bydlí, stojí na pozemku ve vlastnictví Diplomatického servisu. Jde o příspěvkovou organizaci českého ministerstva zahraničí, jež se stará o nemovitosti sloužící pro diplomatické potřeby ostatních zemí. Právě za takovým účelem Stepanovův dům ruská ambasáda původně získala.

"Vycestování potvrdit nemůžeme"

Stepanov není první Rus, kterému komise, jejíž členy jmenuje ministr vnitra, zrušila povolení k trvalému pobytu a nařídila mu odejít z Česka. Jak Aktuálně.cz potvrdila mluvčí resortu Víta Rakušana ze STAN Hana Malá, od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru tak rozhodla dohromady ve třech případech.

"S ohledem na polohu České republiky, kdy jsou hraniční kontroly pouze na mezinárodních letištích, a to jen na letech mimo schengenský prostor, nelze vycestování státních příslušníků Ruské federace za hranice potvrdit," poznamenala však mluvčí Malá.

Bezpečnostní informační služba podle informací Aktuálně.cz spolupracuje s Komisí pro rozhodování ve věcech cizinců pravidelně. Ročně navrhne zrušit povolení k trvalému pobytu desítkám lidí. BIS přitom sleduje i zahraniční diplomaty. Loni v březnu musel Česko opustit zástupce ruského velvyslance, protože spolupracoval s ruskými tajnými službami.

Video: Po roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích rozhodlo Česko o vyhoštění ruských diplomatů (20. 4. 2021)

Vyhoštění Rusové odlétali z Terminálu 3. Celý ho zaplnili zavazadly. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy