Řekl jsem poslancům vše, co jsem měl na srdci, prohlásil Šlachta. Spolu s Ištvanem mluvili 9 hodin

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2016 6:08
Před poslanci vyšetřovací komise odpoledne vypovídal asi tři a půl hodiny olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan kvůli reformě policie, při které se od pondělí sloučí ÚOOZ a protikorupční policie do nového útvaru. Po něm přišel na řadu ještě bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Dohromady oba mluvili zhruba devět hodin. Poslancům řekli všechny informace k reformě policejního sboru a odpovídali na jejich otázky.
Bývalý šéf protimafiánského ÚOOZ Robert Šlachta
Bývalý šéf protimafiánského ÚOOZ Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha - Ve Sněmovně ve čtvrtek jednala vyšetřovací komise, která se zabývá spornou reorganizací policie. Jako první před poslanci na uzavřeném jednání promluvil olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Ten nechtěl po téměř čtyřech hodinách průběh výpovědi moc komentovat. Vyšetřovací komisi nicméně předal zapečetěnou takzvanou Šlachtovu zprávu, která má kolem čtyřiceti stran. "Doufám, že ty dokumenty nikdy jako novináři neuvidíte. Zatím nebudeme mluvit o žádných detailech," řekl Ištvan.

"Bylo by vysoce nekorektní vysílat nějaké signály. Ať si komise vyslechne všechny předvolané a vyžádá si všechny materiály," dodal Ištvan, který slíbil, že ještě poslancům dodá další materiály, které si vyžádali.

Olomoucký vrchní státní zástupce nakonec ještě řekl, že jeho zastupitelství stále prověřuje reorganizaci policie, která začne platit v pondělí, kdy se spojí dva elitní útvary ÚOOZ a ÚOKFK. "Stále prověřujeme informace, které jsme zjistili z živých spisů, a tam jsme provedli řadu úkonů. Jakmile to bude uzavřené a vyhodnocené, považoval bych za korektní, aby o tom výsledku státní zástupce informoval," řekl Ištvan s tím, že vyšetřování by mělo být skončené dříve, než své vyšetřování ukončí komise. Ta chce s výsledky přijít do konce října.

Spokojený Šlachta

Začátek výpovědi bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty byl naplánován na půl sedmé. Šlachta před poslanci mluvil pět hodin, z jednání odcházel spokojený. "Řekl jsem všechno, co jsem měl na srdci, otázky komise byly nad mé očekávání," uvedl Šlachta, který od policie odešel, protože nesouhlasí s plánovanou reformou. Na dotaz novinářů také uvedl, že zatím nedostal nabídku, aby pokračoval v práci ve státních službách. "Myslím si, že asi nejsem důvěryhodný, když řeším věci, které možná měly zůstat utajeny," řekl Šlachta.

Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) si komise jako první k výslechu pozvala lidi, kteří měli v souvislosti se změnami u policie nejvíc námitek. "Pan Šlachta sám říká, že toho chce spoustu sdělit, takže mě zajímá, co chtěl sdělit. Budu rád, když jako policista svá tvrzení doloží důkazy," řekl Blažek. Šlachta od policie odešel, jelikož s reorganizací nesouhlasí. Patří mezi nejhlasitější kritiky reformy.

Vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá sněmovní strana v ní má jednoho zástupce. Má se zabývat zejména podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně reorganizace.

"Vyhodnocování žádná tajná věc nebude. Komise buď dospěje k tomu, že ty věci byly natolik závažné, že to, co se tam dělo, bylo špatně. Nebo prostě dospěje k tomu, že to zase tak závažné nebylo, anebo dokonce to nejhorší, že dospěje k tomu, že vlastně nebylo nic předloženo," řekl Blažek.

Blažek také oznámil, že se komise po čtvrtečním jednání znovu sejde 18. srpna. Celkem plánuje vyslechnout 13 lidí. Pozvánku by měli dostat například bývalý detektiv ÚOOZ Jiří Komárek, který měl původně vypovídat ve čtvrtek, ministři Milan Chovanec (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO), policejní prezident Tuhý, jeho náměstek Laube, šéf žalobců Pavel Zeman či pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Robert Šlachta se domnívá, že chystanou reorganizaci, která začne platit od pondělí, spustil jeho poslední případ Beretta. V něm jde o vynášení informací z trestního spisu za úplatu. Šlo o vyšetřování případů v Nemocnici Na Homolce a pražském dopravním podniku. Mezi obviněnými figuruje důstojník dnes už zaniklé protikorupční policie Radek Holub, bývalý příslušník celní správy Pavel Šíma a bývalý policista Igor Gáborík.

Nový ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek nechce, aby centrála vyšetřovala "sama sebe". A proto citlivou kauzu policistů podezřelých z vynášení informací z trestních spisů přenechá původnímu týmu vyšetřovatelů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), přesunou se ale pod Národní protidrogovou centrálu. Rozhodla o tom vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy