Asistent Freddieho Mercuryho míří do českých škol. AIDS stále zabíjí, připomene žákům

Iva Studená
29. 1. 2019 17:48
Bývalý osobní asistent Freddieho Mercuryho a spoluscenárista snímku Bohemian Rhapsody Peter Freestone vyráží se sérií přednášek mezi české žáky, studenty i širokou veřejnost. Ve vzpomínkách připomene nejen život slavného zpěváka, ale především nemoc AIDS, na kterou Mercury ve svých 41 letech zemřel. Projekt Titanic Freddie AIDS, který založil český zpěvák a herec Milan Šatník, začne v únoru.
Asistent Freddieho Mercuryho rozjíždí na školách kampaň o AIDS | Video: Jakub Zuzánek

"Je dobré mít na mysli, že když tato nemoc zabila největší světovou legendu, tak pokud si my sami nedáme pozor, může snadno zničit i nás," zdůvodnil potřebu mluvit o nákaze virem HIV Peter Freestone, který pro Freddieho Mercuryho pracoval 11 let.

Nyní třiašedesátiletý muž už přes patnáct let žije v České republice. Po boku slavného zpěváka stál Freestone až do posledních chvil Mercuryho života. Právě z tohoto důvodu se ho rozhodl Milan Šatník oslovit.

"Peter byl Freddiemu po boku a nápomocen v době jeho nemoci, držel ho za ruku, když umíral. Kdo jiný by měl na přednáškách o nebezpečí nákazy nemocí AIDS mluvit než právě on?" prohlásil Šatník.

Příběh boje Freddieho Mercuryho s AIDS představí školákům jeho tajemník - trailer projektu. | Video: TFA Project

Nejen hudební legenda, frontman kapely Queen, inspirovala ke vzniku projektu. Název je spojený také s "nepotopitelnou" lodí Titanic. Šatník si totiž myslí, že oba spojuje stejný osud. Titanic se potopil kvůli ledovci, z něhož vyčnívala pouze malá část nad hladinu, a Mercuryho zabila "neviditelná" nemoc.

O nemoci se stále málo mluví

Freestone, jak v úterý uvedl, se nechal k účasti na přednáškách velmi snadno přemluvit. Podle něj se o nebezpečí nákazy nemocí ve společnosti dostatečně nemluví. "O AIDS se nepsalo, nebylo o něm nic ani v televizi a pak mě oslovil mladý člověk, který chtěl zprostředkovat informace o nákaze dalším mladým lidem," řekl Freestone.

HIV v Česku

Počet lidí v Česku nově nakažených virem HIV byl loni nejnižší za posledních sedm let. Meziročně klesl téměř o pětinu na 208. Ubylo i nových případů smrtelného onemocnění AIDS, které vir HIV způsobuje, a to o třetinu na 35.

Nemoci AIDS loni podlehlo 14 lidí a dalších devět lidí nakažených HIV zemřelo z jiných příčin. Od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu HIV, byla v Česku zjištěna nákaza tímto virem u celkem 3368 lidí, z nichž 434 již zemřelo. (Zdroj: ČTK)

Během společného projektu se oba chystají organizovat přednášky nejen v České republice, ale také v zahraničí. V plánu mají navštívit Chorvatsko, Švýcarsko, ale také Mexiko. Výtěžek z akcí poputuje na fond The Mercury Phoenix Trust, který se dlouhodobě věnuje boji proti HIV/AIDS.

Projekt ve své základní podobě existuje již sedm let a navštívilo ho sedm tisíc žáků. Nyní se pořadatelům podařilo získat finanční prostředky, díky kterým svůj program rozšířili. V současné chvíli mají organizátoři potvrzených 25 základních a středních škol.

Ve filmu se neobjevil

Peter Freestone původně pracoval jako garderobiér londýnského Královského baletu, tam se také osobně seznámil s Freddiem Mercurym. V roce 1979 začal pracovat pro skupinu Queen a vyrazil s ní na šestitýdenní koncertní turné. Po roce spolupráce ho Mercury požádal, aby se stal jeho osobním asistentem. Jeho práce obnášela vaření, nákup jídla i cenných uměleckých děl. Pro zpěváka pracoval Freestone až do jeho skonu v roce 1991. Ačkoli hrál důležitou roli ve frontmanově životě, ve filmu Bohemian Rhapsody se jeho postava neobjevila.

Bohemian Rhapsody je velmi konvenční film o britské skupině Queen a zpěvákovi Freddiem Mercurym, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy