Před deseti lety bojovali o život. Jak ho žijí?

Tomáš Adamec
10. 7. 2007 16:00
Troubky deset let po povodních očima fotografa
Troubky jsou tam kde vždy byly, z mapy nezmizely, jsou sice jiné, ale zase stojí.
Troubky jsou tam kde vždy byly, z mapy nezmizely, jsou sice jiné, ale zase stojí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Troubky - Před deseti lety zde stovky lidí přišly o střechu nad hlavou. Někteří našli pod ruinami domů smrt. Ani fotografie a televizní záběry nedokázaly věrně přenést všeobjímající zmar, který Troubky zachvátil.

Slzy, marnost, chybějící vůle začít znovu od píky.

A dnes? Jak to vypadá - v obci kdysi vymazané z mapy - dnes?

Boj o přežití

"Přišlo to v noci, bez varování. Všichni se chodili dívat na Bečvu, jestli stoupá nebo klesá, ale voda se už valila z druhé strany a byla tou dobou už u družstva," vzpomíná paní Marie Tvrdá.

Pod proudem dravé Bečvy padaly domy k zemi, další se bortily ještě nad ránem. Voda zničila na 320 domů, tedy polovinu z obce. O život přišlo 9 lidí.

Obklíčen vodou. V lese

Povodňová tragédie v Troubkách je plná silných příběhů, hrdinství a solidarity.

O šťastném shledání mohou mluvit manželé Krejčí. Pan Vojtěch byl čtyři dny nezvěstný. Když přišla voda, byl zrovna v lese. A tam ho také povodeň uvěznila.

Pan Vojtěch Krejčí ukazuje kam až dosahovala voda na jeho spadeném domě při záplavách. Základy nového domu má vyvýšené nad úrovní země, také materiály jsou modernější.
Pan Vojtěch Krejčí ukazuje kam až dosahovala voda na jeho spadeném domě při záplavách. Základy nového domu má vyvýšené nad úrovní země, také materiály jsou modernější. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Bylo nás asi 15 - zaměstnanci vodárny a pár dalších. Čtyři dny jsme vegetovali ve vodárně. Helikoptéra nám každý den dopravila tašku s jídlem. Jinak se tam dostat nedalo. Když pak opadla voda, vzali jsme s hajným traktor a jeli do Troubek, taktak že jsme tam dojeli. V Troubkách jsem se vyslíkl do trenýrek, šel k našemu domu. Podívám se. A barák spadený. Hrkly mi slzy do očí. Byl to starý barák, ale udržovali jsme si ho. Veškerý majetek nám zůstal pod vodou v bahně, ložnice, obývák, všechno."

Chaosu využívali někteří nenechavci: "Kradlo se tu. Byly sice hlídky, ale nepomohlo to. Kradli i místní. Baráky popadaný a kde co bylo volný, tak si brali."

Mnohé je jinak

Po povodních se v Troubkách také postavilo několik bytových domů.
Po povodních se v Troubkách také postavilo několik bytových domů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na první pohled se za deset let změnilo mnoho.

Příjezdovou cestu od Prostějova zdobí nový velký most přes Bečvu a v obci září domečky novou barvou fasád. Většina je zcela nových.

Vojtěch Krejčí stavěl nový dům v sedmdesáti! "Začali jsme úplně od píky. Byla výhoda, že tu byli vojáci. Měli jsme jich tu 5 a šlo to jako po másle. Ti kluci pracovali....," nenachází pan Krejčí slov chvály. Ještě v roce 1997 měli hotové základy a na podzim 1998 se stěhovali zpátky.

Základní škola hrdě nese ceduli o spolufinancování její obnovy. Při povodních zde v jídelně bahno dosahovalo jednoho metru.

Sled událostí

  • Po vydatných dešťových srážkách okolo 5. července byl v oblasti vyhlášen 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení.
  • Hasiči Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy (blíže Bečvě) začali měřit její hladinu a nikoho přitom nenapadlo, co by se mohlo stát, neboť kolem Troubek jsou velké a pevné hráze.
  • 7. července zaplavily horské říčky první vesničky, o páté večer zbýval ještě 1,5-2 m k vrcholu hráze u Troubek.
  • Obecní povodňová komise měla připravené těžké stroje, kterými by v nejhorším prokopali hráz u Krnče a pustili část vody do polí a lesa.
  • Kolem osmé večer bylo přerušeno telefonické spojení s Přerovem a v polích před Henčlovem se začala lesknout hladina Bečvy.
  • Mezi 22:00 a 22:30 se do obce dostala voda. Během půl hodiny byla obec zaplavena dravou Bečvou. Byla přerušena elektrická energie a Troubky byly odříznuty od světa. Začal boj o přežití.

Pomoci se však do Troubek dostalo mnohem více. Svým způsobem pomohlo, že byly Troubky nejvíce postižené. Pomohla i média, pomoc přicházela z celé republiky.

Spekulantni se těší

Čtvrť Loučky je prakticky nová, místy jsou mezi domy prázdné pozemky.

Spekulanti využili po povodni situace a levně je odkoupili; nyní o ně zase začíná být zájem. Do Troubek se stěhují noví lidé. Troubky žijí dál. Jen když se s někým dáte do řeči, často mu při vzpomínce na povodně zjihne hlas.

A co se změnilo v protipovodňovém systému? Radnice vypracovala lepší informační systém; obec má novou čistírnu odpadních vod s protipovodňovými čerpadly. Ty už se nedávno osvědčily při mírně zvýšené hladině. Na podobnou pohromu - jako před deseti lety - by to ale nestačilo. Stále nejsou další hráze, které by udržely více vody.

Troubky proto musí doufat, že už se podobná souhra okolností nikdy nestane.

 

Právě se děje

Další zprávy