Před 20 lety posílal tanky na Prahu. Dnes je milionářem

Markéta Chaloupská
1. 12. 2009 7:29
Uvnitř video se Zdeňkem Zbytkem, podnikatelem s excelentními vztahy s Rusy

Praha - Přesně před dvaceti lety, dva týdny od zahájení sametové revoluce, vystoupil přítel expremiéra Miloše Zemana Zdeněk Zbytek na sjezdu rolníků a nabídl svoje tanky k obraně socialismu.

Dnes se ke svým slovům příliš nemá. Tvrdí, že žádné tanky do Prahy nikdy poslat nechtěl, pouze prý mluvil o tom, že je ochoten pomoci rolníkům na polích.

"Nic takového jsem neřekl...Celé to byla pouze reakce na informace, které se objevily v novinách a v rádiu, že tanky naší divize jsou v lesích u Berouna a jsou připraveny zasáhnout proti Praze. Přitom to nebyla pravda, byli jsme v kasárnách," řekl nedávno v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Prohlédněte si dobový videozáznam - spusťte si obrazovku níže, nebo klikněte ZDE

Bývalý ministr obrany a pozdější velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský je ale jiného názoru.

"I když Zbytek explicitně neřekl, že tanky vytáhnou na Prahu, tak v tom projevu jasně naznačoval, že je ochoten zasáhnout," sdělil, když deník Aktuálně.cz záznam zveřejnil.

Závislost na Rusku?

Zbytek dnes patří mezi milionáře s excelentními kontakty na Rusko. Kvůli tomu jej také od devadesátých let sleduje BIS a letos jeho jméno dokonce zmínila v tajné části své výroční zprávy.

Do hledáčku BIS kvůli svým aktivitám na východě a četným kontaktům s ruskými diplomaty, o nichž tajná služba ví nebo má přinejmenším silné podezření, že jsou to špioni.

"On je spolu s dalšími podnikateli organizátorem naší prohlubující se závislosti na Rusku," míní Dobrovský.

Pozor na Rusy

Podle tajné služby také Zbytek pořádá či spolupořádá večírky, kam pravidelně docházejí někteří čeští politici.

Politiky ale nedávno BIS nepřímo prostřednictvím tajné výroční zprávy varovala, aby přestali na setkání docházet. Jinak se ocitají v podezření, že je ovlivňují ruští špioni.

Na parlamentní půdu by se Zbytek mohl dostat také díky Straně práv občanů, kterou založil jeho přítel Miloš Zeman. Strana, za kterou mimo jiné stojí i bývalý aparátčík Miroslav Šlouf, by chtěla podle svých vyjádření v nejbližších parlamentních volbách překročit pět procent.

 

Právě se děje

Další zprávy