Před 20 lety lehl vinohradský pivovar popelem. Prohlédněte si i další rekordní požáry

Jakub Heller Jakub Heller
28. 8. 2020 19:18
Přesně před dvaceti lety, 28. srpna 2000, zachvátily mohutné plameny bývalý pivovar na pražských Vinohradech. Oheň měl takovou sílu a rychlost, že se tato událost z přehledem zařadila mezi pět největších požárů v Praze od roku 1989. Přečtěte si, proč se dlouho spekulovalo, jestli náhodou pivovar nezapálil sám majitel, a prohlédněte si i čtyři další největší porevoluční požáry v hlavním městě.

Při požáru hotelu Olympik zahynulo osm lidí. Před plameny utíkali i na parapety

Jeden z nejtragičtějších požárů v dějinách země prověřil hasiče šest let po Listopadu 1989. Plameny, které 26. května 1995 proměnily značnou část hotelu Olympik v ohnivé peklo plné kouře, si do pár hodin vyžádaly osm lidských životů. Na něco takového nebyli hasiči v Praze zvyklí. 

Požár vypukl v 11. patře hotelu ve služební místnosti pro pokojské. Později hasiči za příčinu požáru označily trubky chladícího agregátu tamní ledničky, které měly tu nešťastnou vlastnost, že se po deseti minutách provozu rozehřály až na teplotu 130 °C. "Jak bylo zjištěno, na chladničku byly odkládány textilie, například utěrky a časopisy," uvádí hasiči v archivech. A právě ty v osudný den od rozpálených trubek vzplály.

Na tísňovou linku byl požár ohlášen kolem šesté večer a hasiči se okamžitě vydali na místo. Ještě před jejich příjezdem se ale dva zaměstnanci hotelu pokusili šíření ohně zastavit sami a otevřeli dveře do služební místnosti. To však pouze vedlo k explozi a urychlilo šíření ohně. Oba zaměstnanci ustoupili, ale ještě se jim podařilo vyburcovat k útěku několik hostů, a zachránit jim tak život.

Požár sálal do dáli. "Již z Karlína bylo vidět, jak se z okna ve středu vysoké budovy valí hustý, černý kouř a další sloup kouře byl vidět za budovou," uvádějí ve svých pramenech hasiči. Plameny se po schodišti začaly velmi rychle šířit směrem vzhůru do dalších pater. Takřka okamžitě přestaly fungovat výtahy a chodby hotelu zaplnil hustý a dusivý kouř.

Někteří hosté před ním hledali útočiště na parapetech oken. "Jejich záchrana byla až dramatická, ale nikdo nakonec nespadl a všichni tito hosté byli zachráněni," stojí v záznamech hasičů. O pár desítek minut později jsou na pomoc přivolány také vrtulníky ministerstva vnitra, které jsou okamžitě nasazeny na záchranu lidí ze střechy.

Tam se už několik minut nacházejí ti, které hasiči našli v zakouřených chodbách a vynesli vzhůru. Úsilí hasičů a potom i lékařů je ale marné. Tři lidi zdravotníci prohlásí za mrtvé už na střeše, čtvrtá zraněná umírá během transportu. Ve dvou pokojích pak hasiči o chvíli později nacházejí těla dalších dvou lidí.

Celkem se při požáru hotelu Olympik zranilo 36 lidí, z toho dva hasiči. Zemřelo osm hostů, jeden muž a sedm žen - všichni byli cizinci. "Jde o nejvyšší počet mrtvých u požáru v historii pražského sboru," konstatovali tehdy smutnou realitu hasiči. Jak si ale brzy ukážeme, hotel Olympik si toto smutné prvenství příliš dlouho neudržel.

Požár Olympiku a zbytečná smrt několika lidí nicméně vedla k podstatnému zpřísnění protipožárních předpisů pro výškové budovy. Požár také uspíšil nákup moderních dýchacích přístrojů, které umožňují zasahujícímu hasiči připojit na svůj dýchací oběh i další osoby, které je potřeba z nebezpečí vyvést.

 

Právě se děje

Další zprávy