Plánovači Prahy mají opět ředitele. Stal se jím provizorní šéf, aktivní skaut

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 12. 2016 12:24
Institut plánování a rozvoje Prahy má opět ředitele. Pražští radní potvrdili ve funkci Ondřeje Boháče, který post zastával provizorně poté, co rada odvolala dosavadního ředitele Petra Hlaváčka.
Foto:

Praha – Všemi hlasy přítomných radních vedení metropole potvrdilo ve funkci ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města Ondřeje Boháče. Boháč dosud působil v institutu jako zástupce ředitele, od října byl pověřen vedením poté, co rada odvolala dosavadního ředitele Petra Hlaváčka. Praha chtěla původně vypsat na šéfa institutu, který tvoří mimo jiné nový metropolitní plán, výběrové řízení.

Rada odvolala Hlaváčka poté, co odmítl propustit autora nového metropolitního plánu Romana Kouckého. Jako důvody k návrhu odvolání Kouckého vedení města uvádělo kromě špatné komunikace i zpoždění při přípravě plánu.

Jenže poté, co rada odvolala Hlaváčka, podal sice Koucký sám výpověď, ale spolu s ním i prakticky všichni členové jeho týmu. A příprava metropolitního plánu se tak rozpadem jeho týmu zastavila úplně.

Dokončit metropolitní plán

Třiačtyřicetiletý geograf vystudoval regionální rozvoj na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V institutu pracuje od jeho založení v roce 2012, od počátku roku 2015 byl náměstkem. Tím se stal poté, co ve výběrovém řízení na post ředitele skončil na druhém místě právě za Hlaváčkem.

Boháč předtím pracoval jako vedoucí kanceláře bývalého primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09), který měl územní rozvoj ve své pravomoci. A podílel se na transformaci dosavadního Útvaru rozvoje hlavního města na Institut plánování. Působí také ve skautském hnutí – je členem vedení Asociace skautů a skautek Evropy.

Hlavním Boháčovým úkolem je stabilizovat situaci v přípravě metropolitního plánu. "Nejdůležitějším úkolem je obnovit tým a dokončit návrh metropolitního plánu tak, aby mohl začít proces jeho projednávání. Zároveň nás čeká odborná i společenská debata – například o výškové regulaci, anebo o budoucí podobě pražských brownfieldů. Vnímám, že musíme napřít mnohem více sil do vysvětlování plánu, co a proč plán upravuje a také proč je změna přístupu k plánování, o kterou IPR Praha dlouhodobě usiluje, nutná,“ uvedl Boháč.

"Pan Boháč byl na radě zvolen všemi přítomnými hlasy. Je to silný mandát a věřím, že všechny problémy mezi IPR a Prahou, které jsme měli možnost v uplynulé době vidět, tak že si z toho obě strany vzaly poučení a čeká nás budoucnost plná dobré spolupráce," řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Ožehavý Koucký

Právě post šéfa metropolitního plánu je nejožehavější problém. Poté, co Koucký po tlaku rezignoval, vypsalo město na obsazení místa nové výběrové řízení. A výběrová komise doporučila před dvěma týdny opět Kouckého.

"Komise řekla, že pokud je cílem co nejrychlejší dokončení metropolitního plánu, tak by měl v této funkci pokračovat pan Koucký," potvrdil tehdy Boháč. Kouckého případný návrat do funkce má ale podle něj několik podmínek.

"Zformulovali jsme pět bodů, na které by měl přistoupit," řekl Boháč, který je ale nechtěl specifikovat do té doby, než o nich bude sám s Kouckým mluvit. Na dotaz Aktuálně.cz ale připustil, že mezi nimi je zlepšení komunikace s hlavním městem a respektování jeho připomínek.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy