Plánovači Prahy mají opět ředitele. Stal se jím provizorní šéf, aktivní skaut

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 12. 2016 12:24
Institut plánování a rozvoje Prahy má opět ředitele. Pražští radní potvrdili ve funkci Ondřeje Boháče, který post zastával provizorně poté, co rada odvolala dosavadního ředitele Petra Hlaváčka.
Foto:

Praha – Všemi hlasy přítomných radních vedení metropole potvrdilo ve funkci ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města Ondřeje Boháče. Boháč dosud působil v institutu jako zástupce ředitele, od října byl pověřen vedením poté, co rada odvolala dosavadního ředitele Petra Hlaváčka. Praha chtěla původně vypsat na šéfa institutu, který tvoří mimo jiné nový metropolitní plán, výběrové řízení.

Rada odvolala Hlaváčka poté, co odmítl propustit autora nového metropolitního plánu Romana Kouckého. Jako důvody k návrhu odvolání Kouckého vedení města uvádělo kromě špatné komunikace i zpoždění při přípravě plánu.

Jenže poté, co rada odvolala Hlaváčka, podal sice Koucký sám výpověď, ale spolu s ním i prakticky všichni členové jeho týmu. A příprava metropolitního plánu se tak rozpadem jeho týmu zastavila úplně.

Dokončit metropolitní plán

Třiačtyřicetiletý geograf vystudoval regionální rozvoj na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V institutu pracuje od jeho založení v roce 2012, od počátku roku 2015 byl náměstkem. Tím se stal poté, co ve výběrovém řízení na post ředitele skončil na druhém místě právě za Hlaváčkem.

Boháč předtím pracoval jako vedoucí kanceláře bývalého primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09), který měl územní rozvoj ve své pravomoci. A podílel se na transformaci dosavadního Útvaru rozvoje hlavního města na Institut plánování. Působí také ve skautském hnutí – je členem vedení Asociace skautů a skautek Evropy.

Hlavním Boháčovým úkolem je stabilizovat situaci v přípravě metropolitního plánu. "Nejdůležitějším úkolem je obnovit tým a dokončit návrh metropolitního plánu tak, aby mohl začít proces jeho projednávání. Zároveň nás čeká odborná i společenská debata – například o výškové regulaci, anebo o budoucí podobě pražských brownfieldů. Vnímám, že musíme napřít mnohem více sil do vysvětlování plánu, co a proč plán upravuje a také proč je změna přístupu k plánování, o kterou IPR Praha dlouhodobě usiluje, nutná,“ uvedl Boháč.

"Pan Boháč byl na radě zvolen všemi přítomnými hlasy. Je to silný mandát a věřím, že všechny problémy mezi IPR a Prahou, které jsme měli možnost v uplynulé době vidět, tak že si z toho obě strany vzaly poučení a čeká nás budoucnost plná dobré spolupráce," řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Ožehavý Koucký

Právě post šéfa metropolitního plánu je nejožehavější problém. Poté, co Koucký po tlaku rezignoval, vypsalo město na obsazení místa nové výběrové řízení. A výběrová komise doporučila před dvěma týdny opět Kouckého.

"Komise řekla, že pokud je cílem co nejrychlejší dokončení metropolitního plánu, tak by měl v této funkci pokračovat pan Koucký," potvrdil tehdy Boháč. Kouckého případný návrat do funkce má ale podle něj několik podmínek.

"Zformulovali jsme pět bodů, na které by měl přistoupit," řekl Boháč, který je ale nechtěl specifikovat do té doby, než o nich bude sám s Kouckým mluvit. Na dotaz Aktuálně.cz ale připustil, že mezi nimi je zlepšení komunikace s hlavním městem a respektování jeho připomínek.

 

Právě se děje

Další zprávy