Razie proti nelegálním hernám. Policisté v Praze zabavili přes padesát kvízomatů

Jan Singer
31. 8. 2016 13:15
Pražští policisté v dopoledních hodinách zasahovali ve čtyřech nelegálních hernách. Akce se zúčastnily desítky policistů a pracovníků finančního úřadu. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka byly herny vytipované na základě informací ministerstva financí a pražského magistrátu.
Foto: Radek Nohl

Praha – Pražští policisté v dopoledních hodinách zasahovali ve čtyřech nelegálních hernách. Akce se zúčastnily desítky policistů a pracovníků finančního úřadu i ministerstva financí.

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka byly herny vytipované na základě informací ministerstva financí a pražského magistrátu. Na konci celé akce bylo zajištěno přes padesát výherních automatů a desítky tisíc korun.

"Nelegální provozovny připravují nejen stát, ale i obce o stovky milionů korun, nemluvě o nemožnosti zajistit ochranu mladistvých před sociálně patologickými jevy,“ řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Na zásahu se vedle samotných policistů podíleli pracovníci ministerstva financí, zástupci specializovaného finančního úřadu a příslušníci celní správy. 

Nelegální herny fungovaly pod zástěrkou občanského sdružení nebo společnosti s ručením omezeným.

„Nelegální hrací přístroje včetně kvízomatů přinášejí přinejmenším stejná rizika pro rozvoj problémového hraní jako automaty provozované legálně. Provozovatelé nelegálních heren by proto měli být postihováni stejně jako nelegální výrobci alkoholu,“ řekl ředitel odboru protidrogové politiky Jindřich Vobořil

„Obdobné zásahy proti ilegálním hernám a provozovnám budou pokračovat i v době, kdy na scénu vstoupí na základě nového zákona o hazardních hrách celní správa s rozšířenými kompetencemi a daleko tvrdšími sankcemi. Nelegálním provozovatelům pak budou hrozit nejen sankce až do výše 50 milionů, ale i zákaz činnost a propadnutí věci,“ dodal Závodský.

Celý případ policisté vyšetřují jako trestný čin neoprávněného provozování loterie a podobné sázkové hry, za což hrozí peněžitý trest až 10 milionů korun, zákaz činnosti a odnětí svobody až na deset let. Kriminalisté na případu dále pracují, zatím nikoho neobvinili. Zajištěné automaty skončily v celním skladu a nyní je prozkoumá znalec.

"V celé republice by takových nelegálních heren mohlo být více než dvě stě," řekl před časem ministerský náměstek Ondřej Závodský.

Není to však první zátah pražské policie proti nelegálním hernám. V květnu Městský soud v Praze nepravomocně zrušil spolek Život je hra, který v Česku provozoval několik desítek nelegálních heren.

Nelegální herny se často vydávají za bary, které provozují zábavu. Jde však pouze o zástěrku pro hazard bez povolení, ze kterého herny ani neodvádějí daně. Členové spolku při registraci vyplní formuláře a zaplatí symbolický poplatek, za který dostanou přístupoví čip. Ten jim umožní dostat se k tzv. kvízomatům.

Při soudním jednání se předseda spolku Život je hrou Jaroslav Skryja hájil, že si hráči pouze „hrají mezi sebou“, a proto v tom nevidí nic nelegálního.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 52 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy