Pražští policisté na konopném festivalu zajistili skoro kilogram marihuany. Zadrželi 35 lidí

ČTK ČTK
14. 11. 2016 11:33
Pětatřicet lidí zadržela policie na víkendovém veletrhu marihuany a léčivých rostlin Cannafest. Ve 26 případech šlo o přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, sedm lidí je podezřelých z nedovolené výroby drog. Celkem policisté v areálu Výstaviště, kde se Cannafest konal, zkontrolovali více než 700 lidí. Zjistili přitom 263 přestupků, většinu z nich vyřešili uložením sankce v blokovém řízení.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

PrahaPolicie na víkendovém veletrhu konopí a léčivých rostlin Cannafest na pražském výstavišti zadržela 35 lidí pro podezření ze spáchání trestného činu. Ve 26 případech jde o přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, sedm lidí je podezřelých z nedovolené výroby drog. "Další člověk skončil na policejní služebně kvůli výtržnictví a jiný kvůli podezření z násilí proti úřední osobě," informovala policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Cannafest pravidelně každý rok provázejí kontroly návštěvníků ze strany policie. Podle pořadatelů jde o běžnou kontrolní činnost, s policií spolupracují. Příchozí mimo jiné předem na svém Facebooku i přímo na místě upozorňují, čím mohou v oblasti drog porušit zákon nebo jak se mají chovat při policejní kontrole. Loni skončilo na služebně 33 lidí.

Celkem policisté v areálu Výstaviště zkontrolovali více než 700 lidí. Zjistili přitom 263 přestupků, většinu z nich vyřešili uložením sankce v blokovém řízení. "Kriminalisté v rámci veletrhu zajistili 220 kusů plodnic lysohlávek, cca 900 gramů marihuany, 27 gramů hašiše, čtyři gramy pervitinu a tři gramy kokainu," dodala Zoulová.

Mezinárodní veletrh Cannafest se konal od pátku do neděle, navštívily ho tisíce lidí. Představilo se na něm 250 firem z 25 zemí světa, což je zatím největší počet vystavovatelů v jeho sedmileté historii. Vystavovatelé nabízeli konopnou kosmetiku, oblečení z konopí, potraviny s konopím, pěstební techniku, semena konopí a kuřácké potřeby. Součástí akce byly odborné konference.

Marihuana je v Česku zřejmě nejrozšířenější nelegální drogou. V zemi je povoleno setí pouze několika odrůd technického konopí. Příznivci marihuany složené z usušených a rozmělněných listů či okvětní části užívají konopí indické – Cannabis indica, které obsahuje mnohonásobně vyšší koncentrace THC.

Vládní nařízení určuje limity pro držení drog. Přechovávání do 15 gramů marihuany je podle něj přestupkem, v případě držení většího množství jde o trestný čin, za nějž mohou soudy uložit až rok vězení. Při pěstování do pěti rostlin konopí jde o přestupek, nad tento počet pak o trestný čin.

Léčba konopím je v tuzemsku legální, a to na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím příliš nevyžívá.

 

Právě se děje

Další zprávy