Pražští ibisové jsou zpátky ve voliéře, ze které na jaře ulétli. Síť nahradilo pletivo z oceli

ČTK ČTK
4. 11. 2016 12:03
Ibisové, kteří letos na jaře ulétli z pražské zoo a s pomocí veřejnosti byli během necelých dvou týdnů pochytáni, se vrátili do své původní voliéry, která byla mezitím zrekonstruována. Ptáci se v březnu dostali z voliéry dírami v ochranné síti, která nevydržela tíhu mokrého sněhu. "Polyamidová síť voliéry byla při opravě vyměněna za pletivo z nerezové oceli," řekla Hana Matoušů z tiskového oddělení pražské zoo. Ibisové dosud žili v náhradních prostorách. Do svojí voliéry byli umístěni zatím v přepravnících, ze kterých mohou vylétnout. Spolu s opeřenci se do voliéry vracejí i další ptáci, kteří tam s nimi v minulosti žili. Z nich v březnu žádný neulétl.
Ibis skalní.
Ibis skalní. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy