Krize v pražské koalici: TOP 09 vyjádřila nedůvěru primátoru Hřibovi

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2019 0:11
Krajský výbor TOP 09 v Praze na mimořádném jednání vyjádřil nedůvěru primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti). Neplní podle něj koaliční program, zejména pokud jde o bydlení, a nedostatečně řídí hlavní město. Výbor vyzval klub Spojených sil, aby vyvolal dohodovací řízení, ve kterém se řeší koaliční spory.
Předseda TOP 09 a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr pirátů Zdeněk Hřib.
Předseda TOP 09 a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr pirátů Zdeněk Hřib. | Foto: ČTK

Když vycházeli v pondělí kolem desáté večer členové pražského vedení TOP 09 z mimořádného jednání v Opletalově ulici, všichni reagovali na dotaz Aktuálně.cz, jak jednání dopadlo, zcela totožně: zeptejte se předsedy Pospíšila. Ten budovu opouštěl jako poslední.

"Téměř jednoznačně jsme se shodli na tom, že vyjadřujeme panu primátoru nedůvěru. Jsme přesvědčeni, že se málo věnuje řešení problémů hlavního města Prahy a více se prezentuje s tématy, které s Prahou až tolik nesouvisí." tvrdil Pospíšil.

Krajské vedení strany vyzvalo klub Spojených sil pro Prahu, který se skládá kromě TOP 09 ještě ze Starostů a nezávislých, aby vyvolal dohadovací řízení o plnění koaličního programu. Pospíšil jako jeden z konkrétních bodů jmenoval neshodu na tom, jak řešit problémy bydlení  Praze. 

"Chceme inventuru toho, co jsme reálně během jednoho roku na magistrátu udělali, a zda opravdu přispíváme k tomu, aby se Pražanům lépe žilo. Máme pocit, že činnost pana primátora je spíše velké PR než opravdové každodenní mravenčí řešení problémů pražské komunální politiky," pokračoval Pospíšil, který je předsedou zmiňovaného klubu.

Na dotaz, zda takové rozhodnutí krajského vedení strany ohrožuje nějak reálně primátora nebo koalici, která Prahu vede, odpověděl Pospíšil, že nechce v tuto chvíli koalici rozbíjet. "Ale je to jasný vzkaz našim koaličním partnerům, že primátor Hřib není podle našeho názoru dobrým primátorem a že bychom se měli bavit o personálních změnách a o jiných variantách do čela hlavního města," řekl Pospíšil.

Koalice všechno prosadila, nejsme jako Krnáčová, tvrdí primátor

Deník Aktuálně.cz oslovil už v pondělí odpoledne primátora Zdeňka Hřiba s dotazem, zda se neobává možného rozpadu koalice. Z jeho odpovědi přitom vyplynulo, že z něčeho takového strach nemá. 

"Mezi kluby probíhá demokratické diskuse, nejsme jako holding, takže pochopitelně na něco můžeme mít v koalici trochu odlišné názory. Když se sle podíváte na hlasování na zastupitelstvu, tak všechny materiály navržené koalicí při hlasování prošly. Takže nám se nestává to, co se stávalo Adrianě Krnáčové (pozn. red: předcházející primátorka za hnutí ANO), která musela čas od času na zastupitelstvu konstatovat, že její návrh neprošel. To se mi tady ještě nestalo," prohlásil Hřib.

Primátor zároveň mluvil o tom, že koalice získala důvěru voličů a měla by každopádně pokračovat v rozdělané práci. Argumentoval také tím, že poslední jednání rady města probíhalo ve velmi vstřícné atmosféře a na všechny projednávané body měli zástupci stran shodné názory. Na otázku Aktuálně.cz, zda on sám cítí, že by měl něco změnit ve svém jednání, odpověděl jen nepřímo. "Každý den se učím," řekl pouze.

Spory mezi Piráty a Spojenými silami pro Prahu nejsou ničím novým, ovšem ještě nikdy se nedostaly do stádia, že by někdo takto otevřeně vyjádřil nedůvěru samotnému primátorovi. Mezi sporná témata v minulosti patřilo například odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka nebo otázka identifikace či zdanění prázdných bytů. Spory byly také kolem pokračování privatizace městských bytů. Pospíšil a Hřib se rozcházeli rovněž v postoji k obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a TOP 09 se na rozdíl od svých koaličních partnerů postavila i proti zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti.

Koalici v Praze tvoří Piráti, Praha Sobě a Spojené síly, všechny subjekty mají po 13 zastupitelích v 65členném zastupitelstvu. V klubu Spojených sil je členy TOP 09 sedm zastupitelů, za TOP 09 jako nestraník kandidoval také primátorův náměstek Petr Hlaváček.

Zatím poslední spor Spojených sil a Pirátů na pražském magistrátu se týkal plánu radní Hany Marvanové (za STAN) podpořit výstavbu družstevního bydlení v metropoli. I když se strany na koaličním jednání dohodly na dalším postupu,  Pospíšil řekl, že má silné výhrady k jednání primátora i jeho stranických kolegů, například předsedy klubu pirátských poslanců Jakuba Michálka. Ten nejdříve sdělil Aktuálně.cz, že by TOP 09 měla zaniknout a o den později pro ČTK prohlásil, že šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek by měl v zájmu sjednocení sněmovní opozice kvůli špatné pověsti odstoupit.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy