Pražský registr vozidel je přehlcený, kvůli nouzovému stavu funguje jen dva dny

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2020 18:34
Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze na Vyšehradě a Bohdalci, která jsou kvůli nouzovému stavu otevřena pouze v pondělí a ve středu vždy na tři hodiny, byla ve středu přehlcena. Magistrát uvedl, že registr řidičů na Vyšehradě odbavil 324 žadatelů a registr vozidel na Bohdalci přijal 2291 žádostí k vyřízení. Motoristé, kterým řidičský průkaz propadl, mohou během nouzového stavu řídit dál.
Desítky lidí čekaly ve frontě v době pandemie na pražském Bohdalci na registraci auta | Video: Martin Krepindl

"Na doklady, tedy především řidičský průkaz či průkaz profesní způsobilosti řidiče, kterým uplynula doba platnosti v době trvání nouzového stavu, se stále hledí jako na platné doklady, a je tudíž i možné na základě těchto dokladů řídit motorová vozidla," uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka. Policie tak tyto řidiče pokutovat nebude.

Jemelka ovšem upozornil na to, že musí existovat přímá souvislost mezi propadlým průkazem a nouzovým stavem. Tolerance se tak nevztahuje na případy, kdy například řidič s průkazem propadlým pět let bude tvrdit, že se právě chystal zažádat o jeho prodloužení. Během celého letošního roku propadne v Česku řidičský průkaz asi 859 tisíc motoristů.

Lidé podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana při čekání nedodržovali rozestupy a hygienická opatření a nerespektovali výzvy zaměstnanců. Úředníci museli zavolat městskou policii a úřední hodiny prodloužit. "Opakovaně apelujeme na občany, aby s úřadem komunikovali pokud možno elektronicky, například datovými schránkami nebo alespoň telefonicky nebo mailem. On-line vyřízení řidičského průkazu však není ani ze strany ministerstva dopravy možné," řekl Hofman. Dodal, že v minulém týdnu pracoviště podobné problémy nezaznamenala.

Mezi úkony, které se dají odložit, podle magistrátu patří například právě prodloužení platnosti řidičského průkazu nebo registrace vozidla. Magistrát v reakci na středeční situaci upravil provoz pracovišť.

Pouze pro objednané klienty budou v pondělí mezi 08:00 a 11:00 a ve středu mezi 13:00 a 16:00 otevřena pracoviště registru vozidel na Jarově, ve Vysočanech a na Bohdalci. Hromadná podání bude možno bez objednání na Bohdalci podávat v pondělí, ve středu se budou hotové požadavky vydávat. Registr řidičů bude otevřen jako doposud v pondělí a ve středu ve stejné časy, stejně jako agenda správních řízení.

Obdobný problém na finančních úřadech

Situace na pracovištích registru byla podle Hofmana výjimečná, jinde magistrát problémy nezaznamenal. "Občané chodí do Škodova paláce jen s neodkladnými záležitostmi, popřípadě volají a píšou e-maily jednotlivým úředníkům a doptávají se předem, jestli je nutné s jejich záležitostmi dojít přímo na přepážku osobně," uvedl. Nejvíce lidí podle něj v posledních týdnech řeší záležitosti kolem bydlení nebo sociálních služeb.

Dlouhé fronty se ve středu tvořily i na pražských pracovištích finanční správy, ve kterých stáli především lidé, kteří žádali o vrácení přeplatků daně z příjmu fyzických osob. Fronty se tvořily i dnes u finančních úřadů v Praze na Jižním Městě, na Pankráci nebo v Praze 2. Správa ujistila, že není důvod se obávat toho, že by lidé o přeplatky mohli přijít, a vyzvala veřejnost, aby využila elektronickou formu komunikace.

Podle nařízení vlády o vyhlášení nouzového stavu mohou být úřady otevřeny jen dvakrát týdně na tři hodiny. Omezení v tomto duchu zavedly i radnice městských částí, které také vyzývají obyvatele, aby fyzicky na úřady chodili jen ve skutečně nezbytných případech a po telefonickém objednání.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy