Pražský maraton kvůli Bostonu zvýší bezpečnost

Tereza Krobová Tereza Krobová
16. 4. 2013 16:03
Ve hře je možná kontrola batohů soutěžících v úschovně zavazadel
Mezinárodní maraton v Bostonu přerušily exploze v cíli závodu.
Mezinárodní maraton v Bostonu přerušily exploze v cíli závodu. | Foto: Reuters

Praha - Pondělní výbuch na maratonu v americkém Bostonu, při kterém zemřeli 3 lidé a 144 jich bylo zraněno, zřejmě ovlivní i české běžecké závody.

Od brzkých ranních hodin totiž kvůli neštěstí zasedal krizový štáb RunCzech běžecké ligy, která připravuje závody po celé České republice, a rozhodl se, že možnost zvýšení bezpečnostních opatření projedná  s pražským magistrátem i policií.

Jen za měsíc, tedy 12. května, by se měl totiž v Praze konat maraton, který je již nyní vyprodán, a jen běžců tak bude 9000.

"V současné chvíli pracujeme na upravení modelu řízení bezpečnosti na našich akcích, o jehož výsledku budeme dále informovat. Inspirací nám bude nadcházející maraton v Londýně, kam se chystají i zástupci našeho organizačního týmu, a další světové závody, se kterými dlouhodobě spolupracujeme," řekl ředitel závodů RunCzech Václav Skřivánek.

Dodal, že ve hře je kontrola batohů soutěžících v úschovně zavazadel, kritickým bodem jsou také odpadkové koše. Právě v nich totiž byly bomby v Bostonu uloženy.

Na bezpečnost dohlíží 1700 lidí

"Už nyní ale mají naše závody tu nejvyšší bezpečnostní úroveň," řekla deníku Aktuálně.cz tisková mluvčí společnosti Prague International Marathon Veronika Honsová.

Dodala, že na průběh celé akce běžně dohlíží 600 lidí z řad městské i státní policie, záchranářů, Červeného kříže i vlastní ochranky. "Tu jsme dokonce před 3 lety vyměnili za ještě profesionálnější," dodává Honsová.

Kromě toho celý závod kontroluje více než 1100 dobrovolníků a bezpečnostní kamery. "Kdyby se stal jakýkoli problém, jsme tak okamžitě připraveni reagovat," doplnila.

Zvýšená pozornost je pak podle Honsové vždy věnována zejména místům, kde se koncentruje více lidí - tedy v prostoru startu a cíle, technickému zázemí pro běžce, expu a v rámci trasy pak občerstvovacím stanicím a předávkám.

Všechny koše zkontrolovat nejde

Zatím není jasné, jaká bezpečnostní opatření by nyní konkrétně přibyla. "Jednou z možností by mohly být kontroly obsahu batůžků, které si běžci odkládají v úschovně zavazadel," dodala Honsová.

Uhlídat vše je ale zcela nemožné. Akce je totiž veřejně přístupná, a u běžeckého koridoru tak může stát naprosto kdokoli. "Tady nejde o nějaké podcenění situace, ale o to, že je to velká akce přístupná veřejnosti," vysvětluje mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Podobně pak vše popisuje i bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

"Podniky tohoto typu budou vždy trochu zranitelné, protože jsou na velkém území. Aby to diváky i účastníky bavilo, nelze s prominutím udělat z města kriminál," upozornil.

A za pravdu jim dává i Honsová. "Ta trasa má 42 kilometrů, takže každý koš zkontrolovat nemůžeme," dodává.

Zenklová: Česku nic nehrozí

Jak vyplývá z vyjádření policie, podle dosud zjištěných informací maratonu a potažmo celé České republice zvýšené bezpečnostní riziko nehrozí.

"Přesto jsme přijali určitá opatření ke zvýšení míry ochrany objektů amerického zastupitelského úřadu v Praze," dodala.

O dalším postupu je podle ní předčasné hovořit. "Případná další opatření budou odpovídat míře zjištěného bezpečnostního rizika," řekla.

Maraton má podle ní na starosti pražská policie, i ta ale zatím vyčkává. "Pražští policisté také vyhodnocují možná rizika, přičemž spolupracují s policisty dalších specializovaných útvarů," dodala.

O tom, že pražskému maratonu nebezpečí nehrozí, je přesvědčen i Šándor. "V pumovém útoku, který byl proveden na maratonu v Bostonu, není možné hledat žádnou analogii s dalšími závody. Rozhodně se nejedná o akci nepřátel masového běhu," vysvětlil.

Původce útoku zatím není znám

Dvě bomby otřásly cílem mezinárodního maratonu v Bostonu v pondělí ve tři čtvrtě na tři odpoledne východoamerického času.

Výbuch připravil o život 3 lidi včetně osmiletého dítěte. Zdravotníci zatím hlásí 144 zraněných, stav 15 lidí, kteří jsou v nemocničním ošetření, označují lékaři za kritický.

Původce útoku ani jeho motiv zatím vyšetřovatelé neznají. Spekuluje se o akci islamistů nebo amerických pravicových radikálů, americký Federální úřad pro vyšetřování útoky označil za teroristické.

Podle neověřených zpráv policisté v Bostonu našli dalších pět nevybuchlých náloží.

 

Právě se děje

Další zprávy