Mimořádná zpráva

Pražský 'Lord Voldemort' stíhán nebude, Švýcaři couvli

Sabina Slonková
30. 9. 2010 8:01
Švýcaři nebudou stíhat mocného podnikatele Janouška za praní špinavých peněz
Roman Janoušek a Pavel Bém na turnaji v golfu v Karlových Varech. Pozval je: Václav Klaus
Roman Janoušek a Pavel Bém na turnaji v golfu v Karlových Varech. Pozval je: Václav Klaus | Foto: golf.cz

Praha - Podnikatel Roman Janoušek, letitý spojenec odcházejícího pražského primátora Pavla Béma a muž, přezdívaný Lord Voldemort, má po dvou letech důvod k oslavám. Švýcarské úřady jej nebudou stíhat kvůli jeho podezřelým milionovým transakcím, případ míří ad acta.

Příteli mnoha vlivných politiků Janouškovi už Švýcaři podle informací Aktuálně.cz dokonce uvolnili v přepočtu přes dvě stě milionů korun, které zablokovali v tamní ženevské bance Kredietbank.

"Případ tím skončil, švýcarské úřady nehodlají Janouška obvinit, ani k tomu nebudou do Česka předávat další informace," uvedl vysoce důvěryhodný zdroj, který je detailně obeznámen s vyšetřováním.

Švýcarská prokuratura ani sám Janoušek konec příběhu nijak nekomentovali.

Převrat v ODS

Janouškův vliv v politice a byznysu dokládá mimo jiné i to, že byl podle specializovaného webu Golf.cz mezi hráči, které loni sezval do Karlových Varů na svůj turnaj prezident Václav Klaus.

Příběh vlivného byznysmena se švýcarskými úřady měl pak od počátku drtivý dopad na pražskou politickou scénu, zejména na přeskupení sil v ODS.

Poté, co se po roce švýcarského vyšetřování loni dostaly na veřejnost informace o Janouškových potížích, odstartoval se tím pád jeho hlavního spojence Pavla Béma.

Jeho primátorskou kariéru pak definitivně uzavřela kauza Opencard, přišel i o post prvního místopředsedy občanských demokratů.

220 milionů na účtech

Romana Janouška podezřívaly švýcarské úřady z praní špinavých peněz.

Konkrétně se jednalo o transfery peněz na dvou účtech v Kredietbank, k nimž měl podnikatel dispoziční právo, a na nichž úřady na podzim roku 2008 zablokovaly v přepočtu 220 milionů korun.

Janoušek totiž odmítal poskytnout švýcarským orgánům vysvětlení k jednotlivým transakcím. Za další potíže si tak mohl do značné míry sám.

Švýcarští prokurátoři následně rozjeli vyšetřování a díky žádosti o právní pomoc se případ přenesl do Česka. Teprve pak Janoušek zaangažoval zahraničního právníka, který se švýcarskými úřady o případu komunikoval.

Proč nakonec švýcarští policisté a prokurátoři dospěli k závěru, že Janouška stíhat nebudou, není v tuto chvíli jasné.

Švýcarská prokuratura to neobjasnila, od počátku vyšetřování informace k Janouškovu případu novinářům neposkytuje. Výjimku neudělala ani nyní, oficiální stanovisko opět zní: "Věc necháváme bez komentáře".

Se špiony v zádech

Jisté naopak je, že o případ od samého počátku jevily enormní zájem zpravodajské služby několika států. "Aktivní byli především Němci," popsal situaci vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s aktivitami tajných služeb.

Roman Janoušek byl v minulosti opakovaně podezříván ze spolupráce se zahraniční špionáží, nikdy to ale nikdo nedokázal.

Stejně jako se neobjevil důkaz, že zbohatl nezákonně. Jisté je jen to, že své bohatství umně rozmnožil díky nadstandardním vztahům s politiky.

V minulých letech se dostal například k velkým zakázkám státních Českých drah, Lesů ČR či VZP. A nyní čeká, zda Praha změnou územního plánu zhodnotí jeho pozemky v hlavním městě.

Lord Voldemort nekomentuje

Roman Janoušek, přezdívaný v pražské politice Lord Voldemort jakožto "ten, o kterém se nemluví", s novináři nekomunikuje. Doposud neposkytl žádný rozhovor, ani vyjádření. A ani tentokrát telefon nezvedal, nereagoval ani na vzkazy zaslané přes prostředníky.

"Zakládá si na své strategii, že je neviditelný, a nebude na tom nic měnit," tlumočil Janouškovo stanovisko jeden z prostředníků oslovených Aktuálně.cz.

Se Švýcary o Janouškově případu jednalo pražské Vrchní státní zastupitelství, které loni řešilo právní pomoc pro Ženevu. Tehdy české úřady na dotaz švýcarských kolegů uvedly, že proti Janouškovi není v Česku vedeno žádné trestní řízení a tím vše skončilo.

„Právní pomoc dál nepokračovala, spočívala v tom jediném dotazu. A jak s tím bylo naloženo, to už nevíme. Nejsme oprávněni takovou informaci požadovat," uvedla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy