reklama
 
 

Pražský lékař zneužil v kampani do Senátu údaje pacientů, potvrdili ochránci dat. Rozhodnou o pokutě

15. 12. 2016 19:56
Pražský chirurg a traumatolog Jiří Holubář, který se letos v říjnu ucházel o zvolení v senátních volbách, rozeslal svým pacientům dopis, v němž je vyzval, ať mu hodí svůj hlas. Porušil tím zákon o ochraně dat, potvrdil nyní Úřad pro ochranu osobních údajů, na který se obrátilo několik Holubářových pacientů. Lékař to ale odmítá. Podle něj šlo o pouhý informativní dopis, kterým prý hájil zájmy svých pacientů. Chtěl je pouze ubezpečit, že i v případě zvolení senátorem svoji praxi neopustí.

Praha – Jen několik dní před druhým kolem senátních voleb letos v říjnu dostalo několik set pacientů pražského chirurga a traumatologa Jiřího Holubáře nečekaný dopis. Oznamoval jim, že kandiduje za TOP 09 ve volebním obvodě Praha 10, a vyzval je, aby mu dali svůj hlas.

"V případě, že se chystáte k volbám, budu rád, když mě v mém úsilí podpoříte. Jako člověk s mnohaletou praxí a bohatými životními zkušenostmi bych mohl být dobrým senátorem," stálo v dopise.

Někteří z jeho pacientů byli ale obdrženým dopisem rozhořčeni. Podle nich tím zneužil databázi pacientů k volební kampani. A podali proto podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů.

"Byl to vysoce pozitivní dopis"

A ochránci dat nyní potvrdili, že to byl z jeho strany přešlap. "Využil osobní údaje získané v souvislosti s provozem své lékařské praxe za jiným účelem (volební kampaň), aniž by k tomu měl souhlas dotčených osob," potvrdil úřad ve svém rozhodnutí z tohoto týdne.

Sám Holubář se hájí tím, že šlo pouze o informační dopis, který měl upozornit na připravovanou rekonstrukci polikliniky. A ujistit pacienty, že v případě, že jej zvolí, bude dál léčit. Zmínka o možnosti hodit mu hlas byla podle něj jen okrajová.

"Byl to vysoce pozitivní dopis, hájil zájmy mých pacientů. Ze zákona o zdravotních službách mám povinnost informovat své pacienty. Já mám zase stovky pozitivních ohlasů od svých pacientů, kteří tuto kauzu odsuzují," uvedl a z nepřátelské kampaně obvinil Českou pirátskou stranu, jejíž pražský zastupitel byl mezi těmi, kdo podnět ochráncům dat podali.

Pozor, mám nejlepší právníky

Holubář přitom nesouhlasí s interpretací, že by data pacientů zneužil, a svoje provinění zlehčuje. "Pouze bylo konstatováno, že došlo k porušení zákona. Ale nezneužil jsem data pacientů. Pouze jsem porušil určité klauzule v jejich správě," řekl s tím, že lékařská komora i jím oslovené právní kanceláře se jej naopak zastaly.

"Nepřeji si, abyste o tom cokoliv zveřejňoval. Jinak na to nasadím nejlepší právníky, a buďte ubezpečen, že je mám," opakoval navíc několikrát a upozornil i na to, že si hovor nahrává.

Na možný Holubářův přešlap upozornil mimo jiné i pražský zastupitel za piráty Adam Zábranský. "Jsme rádi, že úřad dal za pravdu, že doktoři nesmějí zneužívat databázi svých pacientů pro politickou kampaň," upozornil.

Za férovější kampaň

"Chtěli jsme tím přispět k férovějším volebním kampaním," vysvětlil Zábranský, podle něhož je zadostiučiněním, že kandidát, který databázi svých pacientů zneužil, nakonec v druhém kole senátních voleb neuspěl. Volby vyhrála Renata Chmelová, kandidující za občanské sdružení Vlasta, poměrem 57 ku 43 procentům hlasů.

Úřad nyní bude rozhodovat, zda a v jaké výši udělí Holubářovi za jeho provinění pokutu.

"Zatím byla jen pravomocně ukončena kontrola, a to se zjištěním porušení zákona. Navazovat bude správní řízení, ve kterém může dojít k uložení pokuty," řekl mluvčí ochránců dat David Pavlát, který možnou výši pokuty ale nechtěl specifikovat. V podobných případech se ale většinou pohybuje v sumách do desítek tisíc korun.

Sám Holubář uvádí, že případ bude mít ještě "dohru". "Lze se odvolat ke správnímu soudu a já na to samozřejmě nasadím nejlepší advokáty," uvedl.

autor: Marek Pokorný | 15. 12. 2016 19:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama