Hrad pronajímá sály a zahrady dvakrát častěji než za Klause. Loni tak vydělal 30 milionů

Václav Dolejší
23. 6. 2016 18:31
Pražský hrad se čím dál častěji stává dějištěm soukromých akcí a oslav. Jen za polovinu letošního roku se v areálu konalo přes 30 takových akcí. A loni dokonce rekordních 76. Přitom v dobách, kdy na Hradě působil Václav Klaus, to byla zhruba polovina. Správa Pražského hradu proto loni inkasovala víc než třicet milionů korun. V pátek se v prostorách Hradu uskuteční oslava padesátých narozenin Zemanova nejdůležitějšího poradce Martina Nejedlého, který si pronajal Královský letohrádek (podle sazebníku za 260 tisíc korun) a Královskou zahradu (180 tisíc).
Pražský hrad.
Pražský hrad. | Foto: Pavel Baroch

Praha - Pražský hrad v éře Miloše Zemana se čím dál víc mění z kulturní památky ve zdroj peněz. Zatímco turisty čekají nová omezení a kontroly kvůli bezpečnosti, přibývá pronájmů jednotlivých paláců, sálů a zahrad k nejrůznějším komerčním a společenským akcím.

Foto: Aktuálně.cz

Jen za polovinu letošního roku se v areálu konalo přes 30 takových akcí. A loni dokonce rekordních 76, za něž Správa Pražského hradu utržila dohromady přes třicet milionů korun. Vyplývá to ze statistik Správy, kterou si vyžádaly Hospodářské noviny.

Za prezidentování Václava Klause byl Hrad uměřenější. Umožňoval pravidelně kolem třiceti akcí ročně, takže i zisk z pronájmů byl poloviční – patnáct milionů korun. „Počet pronájmů je daný poptávkou,“ říká mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Inkasované peníze vylepšují hradní rozpočet na opravy a rekonstrukce.

K častějšímu komerčnímu využití Hradu pobízí kancléř Vratislav Mynář. Například přes velký odpor památkářů si silou prosadil vánoční a velikonoční trhy na Jiřském náměstí, přímo za katedrálou sv. Víta.

Za Klause byli památkáři přísnější

I za Klause hodně firem žádalo o pronájem exkluzivních prostor, kde si chtěly udělat večírek nebo prezentaci. Jenže hradní památkáři tehdy každý účel přísněji posuzovali, dávali si podmínky nebo rovnou zájemce odmítali.

Rozdíl ve vnímaní historického areálu dokonale ilustruje velkolepá oslava padesátin Martina Nejedlého, Zemanova klíčového rádce. Pronajal si k tomu Královský letohrádek (podle sazebníku za 260 tisíc korun) a Královskou zahradu (180 tisíc).

Když před lety o stejné prostory žádali organizátoři Prague food festivalu, památkáři jim povolili jen zahradu. K letohrádku zbudovanému Ferdinandem I. v 16. století, který v letech 2004-2012 prošel složitým a finančně nákladným restaurováním, se nesměli ani přiblížit.

„Dnes musíme jen doufat, že hosté pana Nejedlého nebudou korzovat po horní terase letohrádku, odkud je krásný výhled na Prahu, ale vstup pro veřejnost je tam zakázán. A že nebudou odkládat talířky s mastnými pokrmy na madla kamenných zábradlí, nebudou rozlévat víno po kamenných a mramorových dlažbách či se opírat o skvostné renesanční reliéfy a výplně balustrád,“ říká bývalá šéfka památkového odboru Ivana Kyzourová.

Foto: Aktuálně.cz

Hrad má na pronájmy přesný sazebník, který v roce 2008 stanovil ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek. V nabídce je celkem 14 prostor. Nejdražší je Španělský sál se sousedním Rothmayerovým za 900 tisíc korun, třeba Jízdárna stojí 450 tisíc, Jižní zahrady jsou za 180 tisíc a nejlevnější je nádvoří Rožmberského paláce za 50 tisíc korun.

Hrad má také u jednotlivých částí uvedeny maximální počty účastníků. Největší kapacitu s 1200 lidmi nabízí Královská zahrada. Právě tam se v pátek koná soukromá Nejedlého oslava. Začíná v 17 hodin, ale už o tři hodiny dřív se zahrada jinak přístupná pro turisty uzavře kvůli přípravám.

prostor společenská akce konference nebo koncert příprava akce (max. 8 hod.)
Španělský a Rothmayerův sál 900 000,- 350 000,- 150 000,-
Rothmayerův sál 500 000,- 150 000,- 100 000,-
Nová galerie a Široká chodba 250 000,- 120 000,- 50 000,-
Rothmayerův sál 150 000,- 60 000,- 25 000,-
Široká chodba 150 000,- 60 000,- 25 000,-
Nová galerie 150 000,- 60 000,- 25 000,-
Jízdárna Pražského hradu 450 000,- 150 000,- 100 000,-
Míčovna 260 000,- 100 000,- 40 000,-
Rožmberský palác 109 000,- 100 000,- 40 000,-
nádvoří Rožmberského paláce 50 000,- - 20 000,-
Letohrádek královny Anny 260 000,- - -
Královská zahrada 180 000,- - 50 000,-
Jižní zahrady 180 000,- - 50 000,-

Cena za pronájem je podle ceníku na 18 hodin pro "přípravu, průběh a likvidaci akce".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy