Tvrdík chystá oslavy na čínský Nový rok. Draci, pivo a lampiony mají nalákat do Prahy tisíce lidí

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 1. 2016 11:07
Pražské výstaviště ovládnou draci, pivo a lampióny. První únorový týden tam totiž proběhnou velkolepé oslavy čínského nového roku. Ty spoluorganizuje i bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který si od akce slibuje desetitisícovou návštěvnost. Oslavy by měly přitáhnout na Výstaviště návštěvníky před chystaným cestovatelským veletrhem Holiday World. Česko se tak přidá ke 140 zemím světa, které oslavy asijské velmoci pořádají ve svých metropolích.
Pražské Výstaviště ovládnou čínští draci a lampióny. (Ilustrační foto)
Pražské Výstaviště ovládnou čínští draci a lampióny. (Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká republika se letos už po třetí přidá ke stovkám zemí a uspořádá velkolepé oslavy čínského nového roku. Tisíce lidí by měly přijít první únorový týden oslavovat na pražské Výstaviště. Letošní ročník, který má pod taktovkou bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, má být skutečně spektakulární a pekingští diplomaté doufají v desetitisícovou návštěvnost.

"Letos je to větší primárně proto, že část expozic zůstane na veletrhu Holiday World, kde má letos Čína záštitu, a je to na Výstavišti o čtrnáct dní později," upřesnil bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík pro Hospodářské noviny (HN). Návštěvníci se mohou těšit na ohňostroj z Křižíkovy fontány, slavnou Terakotovou armádu či desítky druhů piv Pivovarů Lobkowicz, který má od minulého roku čínského vlastníka.

Loni oslavy proběhly na Staroměstském náměstí bez větší pompéznosti, letos se partnery akce staly velké společnosti, pro které je čínský trh klíčový a oslavy mají nabýt na lesku i slávě. Mezi partnery akce je například společnost poskytující úvěry Home Credit, finančníci J&T nebo průmyslový holding CEFC, který loni mimo jiné koupil již zmiňovaný Pivovar Lobkowicz a jehož českým zástupce je právě Jaroslav Tvrdík.

"Příchod čínského nového roku je nejvýznamnějším čínským svátkem. Slaví se po celém světě, například i v New Yorku, v San Francisku, v Paříži, a jedny z největších oslav mimo Čínu se konají v Sydney a v Londýně," vysvětlil Tvrdík, který čínský koncern v Česku zastupuje.

Šance, že by na výstaviště přišly oslavit nový rok asijské velmoci sta tisíce lidí, je dost nepravděpodobná. Pro Tvrdíka jsou megalomanské plány a vize typické, jak předvedl v kampani před šesti lety.

Záštitu nad akcí převzala čínská ambasadorka Ma Kche-čching. "Čínský Nový rok se úspěšně slaví ve 140 zemích a více než 400 městech," upřesnila velvyslankyně pro HN.

Tvrdík má důležitý hlas v tom, kam Číňané investují, a zasadil se také o přímou linku mezi Prahou a Pekingem a Prahou a Šanghají. Tím by se Česko mělo stát dostupnější a atraktivnější pro čínské turisty. To je jedním z důvodů, proč touží pomocí draků, piva a lampionů připoutat pozornost k Výstavišti. Tam se totiž hned po ukončení oslav bude konat cestovatelský veletrh Holiday World.

 

Právě se děje

Další zprávy