Pražské porodnice mají plno. V Krči omezují porody

mch
5. 7. 2008 19:50
Kdo chce rodit, musí se nejdřív registrovat
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Žucha

Praha - Hlavní pražské porodnice hlásí: jsme přeplněné. Porodnice v Thomayerově nemocnice v Krči už dokonce nepřijímá matky, které budou rodit dříve než v lednu příštího roku.

"Upozorňujeme maminky, že do 6.1.2009 je kapacita naší porodnice zcela naplněna, tudíž v tomto období již není možné se u nás registrovat k porodu," píše nemocnice na svých webových stránkách.

S "přetlakem" porodů bojují i ostatní porodnice. Například v nemocnici v Motole ročně rodí přes tři tisíce žen. V podolské nemocnici jen za minulý rok rodilo přes čtyři a půl tisíce matek.

Chcete rodit? Zaregistrujte se

Řada porodnic v Praze proto přikročila k nepopulárnímu kroku. Matky, které chtějí rodit, se musí dopředu zapsat. V praxi to znamená, že se těhotné ženy musí co nejdříve svěřit do péče tamních lékařů.

Čtěte více: Motol reguluje péči. Kdo chce rodit, musí se zapsat

Registrace je zpravidla nutná po 12. nebo 13. týdnu těhotenství. Žádnou horní hranici porodnice nestanovují, ale s blížícím se termínem porodu roste riziko, že nemocnice ženu odmítne.

"Museli jsme k tomu přikročit. Máme ročně přes tři tisíce porodů a nechceme zhoršovat komfort maminek. Už teď musejí po porodu chvíli čekat, než se dostanou k dítěti," řekl před časem Aktuálně.cz vedoucí lékař porodnice v Motole Tomáš Binder.

Registraci zavedly i další dvě velké a známé porodnice - U Apolináře a v Podolí.

Podle tiskového mluvčího podolské porodnice Vlastimila Lenze se registrace osvědčila. "Lékaři mají přehled, kolik porodů je čeká a lépe si vše neplánovat," vysvětluje.

Ale i zde platí omezení. Měsíční limit pro registraci je 380 těhotných. "Po naplnění limitu již nemůžeme dalším žadatelkám o registraci vyhovět," píše nemocnice na webu.

Matky zatím podle mluvčího porodnice odmítat nemusí.

Počet porodů v Česku roste od roku 2001. K registracím ale zatím přistoupili jen ty pražské.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy