Pražské letiště zvýší bezpečnost, systém rozpozná cestující

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2015 15:54
Návrh na pořízení nových bezpečnostních systémů za 187 milionů korun schválila v pondělí vláda.
Letiště Václava Havla nakoupí moderní bezpečnostní systémy.
Letiště Václava Havla nakoupí moderní bezpečnostní systémy. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na pražském Letišti Václava Havla zřejmě začne fungovat moderní bezpečnostní systém včetně zařízení, které automaticky rozpozná obličeje cestujících.

Návrh na pořízení nových bezpečnostních systémů schválila v pondělí vláda. Na zvýšení bezpečnosti na letišti půjde podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) 187 milionů korun.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že projekt by měl být na pražském letišti kompletně dokončen během roku 2016. Následně se podle premiéra projekt vyhodnotí a popřípadě se jeho zavedení doporučí i dalším mezinárodním letištím v krajích.

"My jsme schválili 187 milionů korun na zvýšení bezpečnosti na Letišti Václava Havla," řekl Babiš novinářům.

Na pořízení vybavení se má podle něj podílet ministerstvo vnitra 113 miliony korun, Bezpečnostní informační služba dalšími 60 miliony korun a zbylou část uhradí ministerstvo financí.

Opatření podle Babiše nemá přímou souvislost s nedávnými teroristickými útoky v Paříži, ale chystalo se delší dobu. Jeho cílem je podle ministra zabezpečit kontrolu nad tím, kdo do Česka přilétá.

"Současný systém zajištění bezpečnosti cestujících a ochrany majetku na letišti se stává, z pohledu nových trendů a hrozeb mezinárodního terorismu, zastaralým a nedostatečným. Logicky se tak zvyšují rizika případného útoku," stálo ve zprávě pro dnešní jednání kabinetu.

Nové systémy, jejichž provoz má ročně přijít na zhruba 20 milionů korun, by měly být na pražském letišti zprovozněny do konce příštího roku, poté by modernizací měla projít ostatní mezinárodní letiště v Brně, Karlových Varech, Ostravě a v Pardubicích.

 

Právě se děje

Další zprávy