Pražská zoo získá z Pekingu vzácného primáta langura čínského. Bude první mimo Asii

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2016 17:32
Pražská zoologická zahrada uzavřela smlouvu s čínskou zoo, že bude chovat vzácného primáta langura čínského. Ten dosud není chován nikde mimo Asii. Kromě chovu langura čínského ředitel pražské zoo v Číně jedná i o zapůjčení chráněných pand velkých. Praha již udělala první krok ke stavbě pavilonu pro chov pand, když v červnu na přípravu projektu radní vyčlenili tři miliony korun. Celkově má stavba údajně stát asi 35 milionů korun.
Langur čínský.
Langur čínský. | Foto: Facebok Miroslava Bobka

Peking/Praha – Pražská zoologická zahrada bude chovat langura čínského, považovaného za jednoho z nejvzácnějších primátů. Trojská zoo ho získá od zoologické zahrady v Pekingu na základě smlouvy, kterou v úterý v čínské metropoli uzavřel se svým protějškem ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Jednali také o převozu koní Převalského do Číny, kde by měli být vypuštěni v Džungarské pánvi, tedy v oblasti sousedící s Mongolskem. Tam už byli v minulosti ve spolupráci se Zoo Praha koně Převalského vypuštěni a úspěšně se množí. Díky jejich převozu do oblasti u mongolských hranic by se dosáhlo toho, že by se koně Převalského rozšířili na větším území, kde původně žili.

Miroslav Bobek je v Pekingu společně s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou a usiluje také o zapůjčení ohrožených pand velkých. Ty jsou čínským symbolem a také jedním z nástrojů čínské diplomacie. Všechny pandy velké chované mimo území Číny zůstávají nadále čínským majetkem; Čína je pouze zapůjčuje a patří jí také pandí mláďata, která by se případně v cizině narodila.

"S ředitelem Zoo Peking jsem před chvílí podepsal smlouvu, na jejímž základě získáme langura čínského. Ten dosud není chován nikde mimo Asii. Jednáme také o společných aktivitách obou metropolitních zoo na ochranu ohrožených druhů ve střední Africe," uvedl Bobek.

Zahrada v Praze plánuje, že pavilon pand by doplnila právě expozicí langurů. Langur čínský, známý také jako zlatá opice, je rovněž ohroženým druhem. Typická je pro ně zlatavá srst, ale především výrazně modrý obličej. Podobizny zlaté opice s modrým obličejem se objevovaly na čínských vázách a Evropané si dlouho mysleli, že jde o mytické zvíře. Druh popsal až Henri Milne-Edwards v roce 1870.

O chovu pand v trojské zoo mluví vedení zahrady i politici řadu měsíců. Diskutovalo se o něm i při nedávné návštěvě čínské delegace v Praze. Obě strany podepsaly memorandum.

Praha již udělala první krok ke stavbě pavilonu pro chov pand, když v červnu na přípravu projektu radní vyčlenili tři miliony korun. Celkově má stavba údajně stát asi 35 milionů korun. Opozice tento záměr kritizuje. Vadí jí i uzavření partnerství Prahy s Pekingem, a to kvůli porušování lidských práv v nejlidnatější zemi světa.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy