Pražská zoo otevře procházku mezi jaguáry a kajmany

Pražská zoo otevře procházku mezi jaguáry a kajmany
A takto by měla vypadat ta "pražská" podle návrhu ateliéru Len + K, který jednoznačně zvítězil v konkurenci dalších 27 ateliérů.
Původní pavilon pro velké savce byl postaven na přelomu 60. a 70. let a prý nikdy pořádně nevyhovoval. V roce 2015 se začne s jeho přestavbou.
Takto by měl nový pavilon Amazonie vypadat po dokončení v roce 2017.
Pavilon má evokovat skutečné prostředí v Jižní Americe.
Foto: Aktuálně.cz
Pavel Baroch
30. 11. 2012 14:30

Pražská zoologická zahrada by do roku 2017 měla bývalý pavilon pro slony a další velké savce proměnit v areál Amazonie. Vedení zoo představilo vítězný návrh, který vypracoval architektonický ateliér Len + K.

"Rozhodli jsme se starý sloninec, otevřený na počátku 70. let, nelikvidovat. Jeho komplexní rekonstrukcí chceme vytvořit prostory, které představí Amazonii v celé její bohatosti. Plánujeme, že návštěvníci zde uvidí například kajmany, jaguáry, piraně nebo mravenečníky; vůbec největším lákadlem by se však měla stát nádrž s kapustňáky," řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Kromě toho se upraví i okolí starého areálu, Amazonie naváže na expozici jihoamerických tučňáků. Ve vstupní části budou nově například vřešťani.

Pavilon bude rozčleněný do pater, takže návštěvníci projdou amazonským pralesem od dna řek až po koruny stromů. Rozpočet celé akce je 250 milionů korun, příští rok se začne s přípravnou fází, vlastní výstavba je naplánovaná na roky 2015 až 2017.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy