Pražská zoo otevře procházku mezi jaguáry a kajmany

Pražská zoo otevře procházku mezi jaguáry a kajmany
A takto by měla vypadat ta "pražská" podle návrhu ateliéru Len + K, který jednoznačně zvítězil v konkurenci dalších 27 ateliérů.
Původní pavilon pro velké savce byl postaven na přelomu 60. a 70. let a prý nikdy pořádně nevyhovoval. V roce 2015 se začne s jeho přestavbou.
Takto by měl nový pavilon Amazonie vypadat po dokončení v roce 2017.
Pavilon má evokovat skutečné prostředí v Jižní Americe.
Foto: Aktuálně.cz
Pavel Baroch
30. 11. 2012 14:30

Pražská zoologická zahrada by do roku 2017 měla bývalý pavilon pro slony a další velké savce proměnit v areál Amazonie. Vedení zoo představilo vítězný návrh, který vypracoval architektonický ateliér Len + K.

"Rozhodli jsme se starý sloninec, otevřený na počátku 70. let, nelikvidovat. Jeho komplexní rekonstrukcí chceme vytvořit prostory, které představí Amazonii v celé její bohatosti. Plánujeme, že návštěvníci zde uvidí například kajmany, jaguáry, piraně nebo mravenečníky; vůbec největším lákadlem by se však měla stát nádrž s kapustňáky," řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Kromě toho se upraví i okolí starého areálu, Amazonie naváže na expozici jihoamerických tučňáků. Ve vstupní části budou nově například vřešťani.

Pavilon bude rozčleněný do pater, takže návštěvníci projdou amazonským pralesem od dna řek až po koruny stromů. Rozpočet celé akce je 250 milionů korun, příští rok se začne s přípravnou fází, vlastní výstavba je naplánovaná na roky 2015 až 2017.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy