Pražská TOP 09 zhatila pokus o nábor černých duší

Kateřina Eliášová
27. 11. 2009 8:45
Pražský šéf Laudát: Samočistící mechanismy fungují, nejsme ale geniální kádrováci
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Politickému nováčkovi TOP 09 se podařilo zhatit pokus o proniknutí tzv. černých duší do strany.

Při kontrole uchazečů o členství pražská buňka odhalila lidi, kteří o svém zájmu stát se členy TOP 09 vůbec nevěděli. Přihlášku za ně podal někdo jiný. Strana je nepřijala.

Účelové nábory trápí zejména velké strany. Počty členů v místních organizacích totiž určují množství delegátů na kongresech, kde se hlasuje o klíčových věcech strany a volí se její vedení. TOP 09 právě dnes její ustavující kongres čeká.

"V pražské TOP 09 je to tak, že je s každým veden rozhovor, pak se o něm sbírají informace z veřejných zdrojů a shánějí se reference," poodhalil v rozhovoru pro Aktuálně.cz zákulisí předseda pražské buňky TOP 09 František Laudát.

Ten ještě coby člen ODS vedl kvůli náborům černých duších uvnitř ODS spor, který se dostal až k soudu, avšak neuspěl. Černé hlasy například pomohly kontroverznímu členu ODS Milanu Jančíkovi při zvolení starostou.

"I přes jasně předložené důkazy to nechtěli řešit. Takovou strukturu dnes léčit podle mého názoru už nejde," zhodnotil situaci v ODS Laudát.

Foto: ODS
Z ODS do TOP 09. Laudát teď vede její pražskou buňku

Aktuáně.cz: Máte jistotu, že v TOP 09 to bude jiné než v ODS, kterou jste poměrně dost kritizoval?

Některé podnikatelské skupiny nejenom že se snaží ovlivnit politiky, ale taky aktivně vysílají lidi do struktur strany, vychovávají si tam politiky a ti jim pak přihrávají kšefty. Tomu jsme podle mého názoru zabránili tím, že jsme poměrně razantně prosadili úpravy stanov. Počet delegátů sjezdu se neřídí velikostí organizace, ale počtem obyvatel v dané oblasti.

Nejsme kádrováci, ale vyčistit se strana musí

A.cz: I přesto máte ve straně lidi, jako je například pan Jan Levíček, který je hlavou významné stravenkové lobby. TOPku financují lidé napojení na podnikatelský polosvět, který vede až k zavražděnému Františku Mrázkovi? Nebojíte se, že právě to vám uškodí?

Nikdy nevíte, co se z koho vyvrbí. Nejsme přece geniální kádrováci. Na druhou stranu, pokud ten samočistící mechanismus uvnitř strany nebude fungovat, bude to špatné. Je spíše otázka, jak rychle se ta strana těchto lidí zbaví. Když podobný typ lidí nebudeme odstřelovat pryč, tak to tu stranu sežere.

A.cz: Jak se dá zabránit tomu, aby se do strany tento typ lidí dostal? Co pro to v Praze děláte?

V pražské TOP 09 je to tak, že je s každým veden rozhovor, pak se o něm sbírají informace z veřejných zdrojů a shánějí se reference. Začátkem tohoto týdne například řada lidí dostala dopis, že strana neakceptuje jejich členství.

Černé duše jsme vykázali

A.cz: Proč jste je odmítli?

Jednak šlo o organizované skupiny, při následném prověřování někteří lidi nevěděli, že jsou přihlášeni. Taky se stalo, že v průběhu deseti dnů se přihlásilo hned 13 komunistů. O členství nás žádali i lidé, kteří se rekrutovali z firem s cizím kapitálem. Nejde o to, že by porušovali zákon, ale například paní, která působila ve statutárních orgánech firmy se sídlem na Kajmanských ostrovech, jsme odmítli.

A.cz: Zasahují do toho i špičky strany?

Každý region má své zmocněnce, kteří k tomu dají názor. Rozhoduje i vedení strany. Jméno po jménu jsme procházeli a říkali jsme si důvody, proč by u nás měli nebo neměli být.

Karel Schwarzenberg, lídr TOP 09, muž s dýmkou (a bez houslí).
Karel Schwarzenberg, lídr TOP 09, muž s dýmkou (a bez houslí). | Foto: Reuters

Předsedou bude Schwarzenberg

A.cz: Co říkáte názoru, že Karel Schwarzenberg je spíše maskotem TOP 09 a stranu de facto řídí Miroslav Kalousek?

Je to hluboký omyl, každý by si musel Karla Schwarzenberga zažít na vlastní kůži. Rozhoduje o klíčových věcech TOP 09. Překvapil mě, jak dokáže tvrdě zasáhnout, byť vám nepříjemnou věc umí říct kultivovaným způsobem. Není to žádný maskot. Nechává hodně mluvit i ostatní lidi, sám k tomu ve zkratce řekne dvě tři věty.

A.cz: Bude mít Karel Schwarzenberg protikandidáta?

Myslím si, že pokud se nestane něco mimořádného, bude Karel Schwarzenberg předsedou. Všichni vědí, že je to projekt jeho a Miroslava Kalouska. Předpokládám, že to budou oni dva, kteří budou na těch dvou nejvyšších postech.

 

Právě se děje

Další zprávy