Pražská TOP 09 zhatila pokus o nábor černých duší

Kateřina Eliášová
27. 11. 2009 8:45
Pražský šéf Laudát: Samočistící mechanismy fungují, nejsme ale geniální kádrováci
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Politickému nováčkovi TOP 09 se podařilo zhatit pokus o proniknutí tzv. černých duší do strany.

Při kontrole uchazečů o členství pražská buňka odhalila lidi, kteří o svém zájmu stát se členy TOP 09 vůbec nevěděli. Přihlášku za ně podal někdo jiný. Strana je nepřijala.

Účelové nábory trápí zejména velké strany. Počty členů v místních organizacích totiž určují množství delegátů na kongresech, kde se hlasuje o klíčových věcech strany a volí se její vedení. TOP 09 právě dnes její ustavující kongres čeká.

"V pražské TOP 09 je to tak, že je s každým veden rozhovor, pak se o něm sbírají informace z veřejných zdrojů a shánějí se reference," poodhalil v rozhovoru pro Aktuálně.cz zákulisí předseda pražské buňky TOP 09 František Laudát.

Ten ještě coby člen ODS vedl kvůli náborům černých duších uvnitř ODS spor, který se dostal až k soudu, avšak neuspěl. Černé hlasy například pomohly kontroverznímu členu ODS Milanu Jančíkovi při zvolení starostou.

"I přes jasně předložené důkazy to nechtěli řešit. Takovou strukturu dnes léčit podle mého názoru už nejde," zhodnotil situaci v ODS Laudát.

Foto: ODS
Z ODS do TOP 09. Laudát teď vede její pražskou buňku

Aktuáně.cz: Máte jistotu, že v TOP 09 to bude jiné než v ODS, kterou jste poměrně dost kritizoval?

Některé podnikatelské skupiny nejenom že se snaží ovlivnit politiky, ale taky aktivně vysílají lidi do struktur strany, vychovávají si tam politiky a ti jim pak přihrávají kšefty. Tomu jsme podle mého názoru zabránili tím, že jsme poměrně razantně prosadili úpravy stanov. Počet delegátů sjezdu se neřídí velikostí organizace, ale počtem obyvatel v dané oblasti.

Nejsme kádrováci, ale vyčistit se strana musí

A.cz: I přesto máte ve straně lidi, jako je například pan Jan Levíček, který je hlavou významné stravenkové lobby. TOPku financují lidé napojení na podnikatelský polosvět, který vede až k zavražděnému Františku Mrázkovi? Nebojíte se, že právě to vám uškodí?

Nikdy nevíte, co se z koho vyvrbí. Nejsme přece geniální kádrováci. Na druhou stranu, pokud ten samočistící mechanismus uvnitř strany nebude fungovat, bude to špatné. Je spíše otázka, jak rychle se ta strana těchto lidí zbaví. Když podobný typ lidí nebudeme odstřelovat pryč, tak to tu stranu sežere.

A.cz: Jak se dá zabránit tomu, aby se do strany tento typ lidí dostal? Co pro to v Praze děláte?

V pražské TOP 09 je to tak, že je s každým veden rozhovor, pak se o něm sbírají informace z veřejných zdrojů a shánějí se reference. Začátkem tohoto týdne například řada lidí dostala dopis, že strana neakceptuje jejich členství.

Černé duše jsme vykázali

A.cz: Proč jste je odmítli?

Jednak šlo o organizované skupiny, při následném prověřování někteří lidi nevěděli, že jsou přihlášeni. Taky se stalo, že v průběhu deseti dnů se přihlásilo hned 13 komunistů. O členství nás žádali i lidé, kteří se rekrutovali z firem s cizím kapitálem. Nejde o to, že by porušovali zákon, ale například paní, která působila ve statutárních orgánech firmy se sídlem na Kajmanských ostrovech, jsme odmítli.

A.cz: Zasahují do toho i špičky strany?

Každý region má své zmocněnce, kteří k tomu dají názor. Rozhoduje i vedení strany. Jméno po jménu jsme procházeli a říkali jsme si důvody, proč by u nás měli nebo neměli být.

Karel Schwarzenberg, lídr TOP 09, muž s dýmkou (a bez houslí).
Karel Schwarzenberg, lídr TOP 09, muž s dýmkou (a bez houslí). | Foto: Reuters

Předsedou bude Schwarzenberg

A.cz: Co říkáte názoru, že Karel Schwarzenberg je spíše maskotem TOP 09 a stranu de facto řídí Miroslav Kalousek?

Je to hluboký omyl, každý by si musel Karla Schwarzenberga zažít na vlastní kůži. Rozhoduje o klíčových věcech TOP 09. Překvapil mě, jak dokáže tvrdě zasáhnout, byť vám nepříjemnou věc umí říct kultivovaným způsobem. Není to žádný maskot. Nechává hodně mluvit i ostatní lidi, sám k tomu ve zkratce řekne dvě tři věty.

A.cz: Bude mít Karel Schwarzenberg protikandidáta?

Myslím si, že pokud se nestane něco mimořádného, bude Karel Schwarzenberg předsedou. Všichni vědí, že je to projekt jeho a Miroslava Kalouska. Předpokládám, že to budou oni dva, kteří budou na těch dvou nejvyšších postech.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy