Pražská MHD nebude za 30, ale za 26 korun

rg, eli
13. 11. 2007 8:30
Zdražení bude mírnější, než chtěl Doprvaní podnik
Pohled do nového tunelu metra trasy C směr stanice Střížkov a dále dnešní stanice Ládví.
Pohled do nového tunelu metra trasy C směr stanice Střížkov a dále dnešní stanice Ládví. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Katastrofický scénař skokového zdražení ježdění pražským metrem či tramvajemi se neodehraje.

Primátor Pavel Bém a radní Radovan Steiner se dohodli s ředitelem Dopravního podniku Martinem Dvořákem na tom, že cena plnocenné jízdenky by od nového roku měla být zvýšena na jen 26 korun z dnešních dvaceti..

Čtrnáctikorunová nepřestupní jízdenka by měla být o čtyři koruny dražší, tedy za 18. Zvýhodněná jízdenka by dle zdroje Aktuálně.cz z Dopravního podniku měla podražit z desíti na třináct korun.

Cena měsíčního kuponu by se měla navýšit o 20 procent, tedy přibližně na 550 korun. U čtvrtletních a ročních kuponů má jít cena nahoru o 15 procent.

Dále čtěte:

O zvýšení jízdného dnes jednal také finanční výbor pražského zastupitelstva. Finanční ředitel Dopravního podniku Ivo Štika zastupitelům objasňoval důvody, kvůli kterým se Dopravní podnik rozhodl ceny zvedat.

Zdražení mělo být horší

"Jednání mělo ale spíše informativní charakter. Výbory nic neschvalují, pouze dávají doporučení Radě. Neměli jsme ale potřebné materiály, Rada hl. města dosud nemá zpracovány podklady. Byla to spíše diskuze o potřebě ceny zvyšovat," řekl Aktuálně.cz předseda finančního výboru, sociální demokrat Petr Hulinský.

V úterý bude o zdražování jednat Rada hlavního města Prahy, ale lze předpokládat, že se ještě k definitivnímu rozhodnutí nedostanou.

Podle původního návrhu Dopravního podniku se přestupní jízdenka na jednotlivou jízdu měla zdražit o padesát procent na třicet korun a nepřestupní jízdenka měla vyšplhat na úroveň současné přestupní, tedy na dvacet korun. Měsíční kupon se měl dostat na 600 a roční na 5800 korun. Hulinský dodal, že ceny tak, jak byly navrhovány Dopravním podnikem, jsou pro pražské sociální demokraty nepřípustné.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy