Krnáčová bude primátorkou Prahy, ostatní lídři zůstali mimo

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 31. 10. 2014 14:32
ANO, ČSSD a Trojkoalice se dohodly na rozdělení míst v radě. Lídři Miloslav Ludvík a Petr Štěpánek v radě nezasednou.
Karel Březina
Karel Březina | Foto: Economia

Praha - Adriana Krnáčová z ANO bude pražskou primátorkou. Na pátečním jednání se na tom shodli politici hnutí ANO, Trojkoalice a ČSSD.

"Veřejná správa, legislativa a protikorupční opatření jsou mé kompetence. Jsou to kompetence primátora," potvrdila Krnáčová.

Strany si již rozdělily i ostatní posty v radě. Za finance bude zodpovědná vysokoškolská profesorka ekonomie Eva Kislingerová z hnutí ANO, majetek dostane na starost její stranický kolega Michal Hašek.

Za hnutí ANO se stanou radními ještě Libor Hadrava, který dostane oblast bezpečnosti, a Radek Lacko za zdravotnictví. V radě zasedne jako radní pro územní plánování Matěj Stropnický (SZ) nebo Jan Wolf (KDU-ČSL) jako radní pro kulturu. Starostka Jana Plamínková dostala na starost životní prostředí a infrastrukturu.

Sociální demokraty bude zastupovat Petr Dolínek, který bude zodpovídat za dopravu a eurofondy. Původně se přitom měl radním pro dopravu stát Karel Březina, ten byl ovšem ve středu pravomocně odsouzen za podvod v dopravním podniku a z užšího výběru vypadl.

Dolínek měl před Březinovým pádem řídit sociální oblast, ta nyní připadne místostarostce Prahy 3 Ireně Ropkové. Třetí portfolio sociálních demokratů - sport a volný čas - zatím zůstalo neobsazené. "Obsazení tohoto postu bude řešit sociální demokracie v pondělí," uvedl lídr ČSSD Miloslav Ludvík.

Dva lídři mimo radu

Sám Ludvík v radě nezasedne, je totiž kandidátem na šéfa finančního výboru. Radním se nestane ani lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). "Vybrali jsme naše nejlepší odborníky," komentoval to Štěpánek.

Strany se na rozdělení postů dohodly téměř bez problému, ačkoli Starostové, kteří mají v Trojkoalici dva zástupce, vyzvali sociální demokraty, aby stáhli z vyjednávacího týmu odsouzeného Březinu. "Složení týmu je v jejich kompetenci, ale vyzveme je, aby to zvážili. Je to nepříjemná situace," řekla deníku Aktuálně.cz Jana Plamínková.

Mandát Karlu Březinovi vznikl od voličů, nikoli z vůle strany, navíc má důvěru osmi zastupitelů ČSSD, proto zůstává i nadále členem vyjednávacího týmu, vysvětluje pražský volební lídr Miloslav Ludvík.
15:00
Mandát Karlu Březinovi vznikl od voličů, nikoli z vůle strany, navíc má důvěru osmi zastupitelů ČSSD, proto zůstává i nadále členem vyjednávacího týmu, vysvětluje pražský volební lídr Miloslav Ludvík. | Video: DVTV

ČSSD ovšem na složení týmu nehodlá nic měnit. Březina navíc zůstane i předsedou zastupitelského klubu ČSSD. "Má mandát od voličů," uvedl Ludvík.

Koalice se sejde znovu příští pondělí, kdy by měla vyřešit rozdělení výborů. Kontrolní výbor chce podle dřívějších vyjádření nabídnout Pirátům. Ostatní výbory rozdělí tak, aby žádná strana neměla současně radního pro danou oblast a příslušný výbor.

Zbývá také vybrat náměstky - každé straně připadne jeden. Podle Adriany Krnáčové by koaliční smlouva mohla být podepsána příští pátek. Složení rady pak bude muset schválit nové zastupitelstvo, které se sejde nejspíše na konci listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy