Pražská ČSSD: Opsal diplomku, ale inženýr je to férový

Martina Machová Martina Machová
20. 6. 2011 18:50
Případ opsané diplomové práce poslance Svobody pro pražské sociální demokraty končí
Poslanec za ČSSD a inženýr Miroslav Svoboda.
Poslanec za ČSSD a inženýr Miroslav Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražští sociální demokraté nehodlají jakkoli zasahovat do případu opsané diplomové práce jejich poslance Miroslava Svobody.

Stranické špičky se na svém pondělním jednání jen usnesly, že v případě Svobodovy závěrečné práce "student i škola, respektive vedoucí práce a oponent, pochybili".

"Samotné studium však podle vyjádření školy proběhlo v pořádku. Vzhledem ke skutečnosti, že Vysoká škola finanční a správní ve svém stanovisku uvádí, že nevidí nezbytnost činit další kroky, konstatuje krajský výkonný výbor, že necítí nutnost dál se případem zabývat," citoval rozhodnutí pražského stranického vedení jeho předseda Petr Hulinský.

Odkazuje se přitom na Svobodovo výborné hodnocení při státnicích, pět a půlletou docházku a bezproblémové skládání zápočtů a zkoušek. Pražší socialisté tak přejali argumentaci svého poslance, který se odmítl vzdát svých politických funkcí i titulu ze stejného důvodu. 

Svobodovi spolustraníci se rozhodli podle očekávání - tedy nic do hloubky neřešit a svého zákonodárce podržet.

Deník Aktuálně.cz v minulých týdnech doložil, že Svoboda získal titul podvodem. Opsal totiž významnou část své diplomové práce, což následně oficiálně potvrdila i Vysoká škola finanční a správní.

Později vyšlo najevo, že zákonodárce ČSSD "metodou Ctrl C + Ctrl V" zpracovával i další texty, jež vydával za své. Například pod svým jménem uveřejnil téměř doslova opsanou zdravotnickou reformu z pera jeho spolustraníka Davida Ratha.

Svou aktivitu pak označil za "nedopatření" a doslovnou citaci stranického materiálu (ovšem bez zdůraznění skutečného autora) jen za snahu se co nejvíce přiblížit originálu, aby sociální demokraté hovořili "stejným jazykem".

Rozhodnutí pražských straníků dostalo do úzkých zejména Lidový dům. Předseda socialistů Bohuslav Sobotka po pátečním jednání předsednictva Aktuálně.cz řekl, že se vedení ČSSD k případu opět vrátí. Jak konkrétně, to ovšem nenaznačil.

Mnoho možností, jak naložit se svým zkompromitovaným poslancem, totiž Lidový dům nemá.

Zbavit poslaneckého mandátu jej nemůže, a pokud poslanec sám nerezignuje na své funkce, zbývá vedení socialistů jen iniciovat vyloučení z poslaneckého klubu či přímo z ČSSD.

Pozici ČSSD ve sněmovně by to ovšem paradoxně nepomohlo. Miroslav Svoboda patří mezi důležité zákulisní hráče pražské sociální demokracie, kteří se dokáží "dohodnout".

Jako nezařazený poslanec by ve sněmovně, kde koalici ODS a TOP 09 spolu s trojicí odpadlíků z Věcí veřejných chybí jen čtyři hlasy k nadpoloviční většině, mohl své případné vyloučení využít ve svůj prospěch.

Nejrozhodněji se k plagiátorství svého stranického kolegy postavil místopředseda a rovněž pražský sociální demokrat Jiří Dienstbier, který Svobodu vyzval, aby složil svůj poslanecký a zastupitelský mandát a odešel z politiky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy