Praze 2 budou vládnout ODS, ČSSD a Zelení

Domácí Domácí
28. 10. 2010 9:44
Starostou by se mohl stát Jiří Paluska z ODS.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Po Praze 1 je o budoucí koalici rozhodnuto také v další městské části. V Praze 2 se na spolupráci domluvili ODS, ČSSD a Strana zelených.

Aktuálně.cz to potvrdil Jiří Paluska, člen vyjednávacího týmu místní ODS a pravděpodobně také budoucí starosta Prahy 2: "Ve středu večer naše oblastní rada koalici odsouhlasila." 

"Obvodní výkonný výbor s koalicí souhlasil. Spolupráci s ODS, která je na Praze 2 slušná a nemá za sebou prakticky žádné kauzy, jsme samozřejmě schválili s vědomím programových kompromisů ze všech stran," uvedl Jan Pech z ČSSD. 

"Pro tuto koalici jsme se nakonec rozhodli proto, že je složena ze stran, které chtějí obecní majetek spravovat a kultivovat, nikoli ho masivně rozprodávat," uvedl Michal Uhl, člen vyjednávacího týmu Strany zelených (SZ).

Prodej obecního majetku, především bytů, se stal jedním z hlavních bodů předvolebního boje v Praze 2. TOP 09 a Občané za spokojené bydlení prosazovali, aby byly veškeré obecní byty nabídnuty k prodeji. ODS a ČSSD považovaly za nutné ponechat část bytového fondu v obecní správě. Strana zelených zase upozorňovala na to, že množství bytů, které nyní městské části patří, je již hraniční.  

Koaliční smlouva by měla být podepsána v pondělí 1. listopadu. Ustavující zasedání zastupitelstva je plánováno na pondělí 8. listopadu. V opozici tak zůstanou TOP 09 a Občané za spokojené bydlení (OSB). 

V pětatřicetičlenném zastupitelstvu obsadí ODS jedenáct, TOP 09 osm, OSB osm, ČSSD šest a SZ dvě křesla. Plánovaná koalice by tedy disponovala 19 hlasy oproti 16 hlasům opozice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy