Praha - Pražský magistrát musel najmout brigádníky, aby dokázal co nejdříve zpracovat všechny připomínky občanů, radnic a dalších institucí ke konceptu nového územního plánu. Třídit a evidovat podněty pomáhají i úředníci z jiných odborů magistrátu.
"Odhadujeme, že podnětů bude dohromady asi osm tisíc," řekla Aktuálně.cz Jitka Cvetlerová, ředitelka odboru územního plánu pražského magistrátu.
Lidé mohli podávat připomínky k územnímu plánu, který stanoví rozvoj hlavního města na 15 let, do 8. prosince. Cvetlerová odhaduje, že podněty magistrát zpracuje do konce února. Někteří občané nebo úřady podali více připomínek, proto ještě magistrát nezná přesný počet podnětů.
"Brigádníci chodí i o víkendech, naši lidé dělají práci navíc, třeba odpoledne. Každou připomínku zakreslujeme do mapy," vysvětlila Cvetlerová.
Golf, pražský okruh i ranvej
Lidé například nesouhlasí s tou verzí územního plánu, která počítá v Klánovicích se stavbou golfového hřiště. "Přišla přes kopírák psaná připomínka asi 200 občanů," řekla Jitka Cvetlerová z pražského magistrátu.
Další připomínky se týkají pražského okruhu a dalších dopravních staveb včetně nové ranveje v Ruzyni. Městské části Suchdol, Dolní Chabry a Nebušice si například stěžovaly na trasu severozápadní části pražského okruhu, která má vést přes jejich území. Stejně se vyjádřily i Běchovice na východním okraji hlavního města.
Suchdol, Dolní Chabry a Nebušice si zároveň stěžují i na plán na stavbu nové dráhy v Ruzyni, která spolu s pražským okruhem výrazně zvýší hluk, takže podstatná část tamních obyvatel bude vystavena nadlimitním, zdraví škodlivým decibelům.
Prodlužte metro, žádají
Jeden balík připomínek se týká rozvoje pražského metra.
Na magistrát přišel požadavek, aby se plánované prodloužení metra A rozvětvilo v Hostivaři do Petrovic a do Dubče a na druhém konci z Motola do Zličína a do Ruzyně.
U plánované trasy D zaregistroval magistrát i požadavek, aby se tato linka prodloužila až do Písnice.
Obyvatelé Prahy 6 na Ořechovce protestují proti trase rychlodráhy z Prahy do Kladna, nesouhlasí také s tím, že by u nich vedla dráha tunelem.
Neberte nám zahrádky! Nechceme zahrádky!
Lidé si rovněž stěžují na plány zrušit zahrádkářské kolonie v Praze. Ovšem přišly i žádosti, aby se zahrádky takzvaně rekolaudovaly na bydlení.
Podle Jitky Cvetlerové z pražského magistrátu jde o to, v jakém vztahu lidé k takovým pozemkům jsou. Pokud mají zahrádku na cizí parcele, obvykle ji chtějí zachovat.
Obdobné je to se zelenými plochami po celém hlavním městě. Jejich majitelé je obvykle chtějí změnit na pozemky pro možnou další výstavbu - většinou na bydlení. Ti, co žijí v jejich okolí, je naopak chtějí ponechat v původním zeleném stavu.
"Lidé se chovají ekonomicky, chtějí svůj majetek zhodnotit," konstatovala Jitka Cvetlerová, ředitelka odboru územního plánu pražského magistrátu.
"Pokusíme se všem připomínkám ke konceptu nového územního plánu vyhovět, ale musíme dodržovat zákony, ekologické a další požadavky," dodala Cvetlerová. Konečné slovo budou mít ovšem pražští zastupitelé.