Pražané chtějí prošetřit Ruzyň. Kvůli hluku z letadel

Pavel Baroch
5. 4. 2008 15:30
Občanské sdružení se obrátilo na státní zastupitelství
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hrozba letiště Ruzyně, že obnoví lety nad hustě obydlenými částmi hlavního města, pokud úřady nepovolí stavbu nové ranveje, přinesla ostrou reakci Pražanů v ohrožené oblasti.

Občanské sdružení Motolský ordovik se obrátilo na Městské státní zastupitelství s podnětem k prošetření, zda se ruzyňské letiště nedopustilo poplašné zprávy.

"Je nepochybné, že sdělení zástupců Letiště Praha je schopné způsobit vážné znepokojení části obyvatelelstva," stojí v podání pro městské žalobce, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Jednatel sdružení Petr Kučera uvedl, že se na něho s obavami o své zdraví z nadměrného hluku už obrátili lidé, kteří bydlí v oblasti pod dráhou letadel. Obávají se i o zdraví svých dětí. A také snížení cen domů a bytů kvůli zvýšenému leteckému provozu.

Foto: Ondřej Besperát

Dráha je vytížená na maximum

Ruzyňské letiště pohrozilo, že obnoví lety nad hustě obydlenými částmi Prahy krátce poté, co mu ministerstvo životního prostředí vrátilo k dopracování studii, která hodnotila vliv nové dráhy na okolí - především zvýšení hlukové zátěže.

Letiště tvrdí, že současná hlavní dráha už je vytížená takřka na maximum. A pokud nepostaví do několika let novou ranvej, bude muset znovu ve větší míře využívat vedlejší dráhu, která míří na pražská sídliště Řepy, Stodůlky či Bílá Hora, kde žije až 200 tisíc lidí.

Ruzyně se přitom loni dohodla s radnicí v Praze 6 a dalšími úřady, že nebude tuto pomocnou dráhu využívat například k nočním letům anebo k přistávání letadel mířících od Prahy.

"Dohodu bychom nebyli schopni dodržovat," řekla Eva Říhová, manažerka pro životní prostředí pražského letiště. "To, co bychom nebyli schopni odbavit ve dne, bychom museli pustit v noci," dodala.

Více letadel = větší zisky

Ruzyňským letištěm projde každý rok rekordní počet cestujících, letos se očekává více než třináct milionů pasažérů. Podle občanského sdružení Motolský ordovik má Ruzyň na dalším nárůstu cestujících jednoznačný zájem.

"Je nepochybné, že vyšší letecký provoz zvyšuje zisky Letiště Praha a na nich jsou závislé i odměny vedoucích zaměstnanců společnosti," uvedlo sdružení ve svém podání pro státní zastupitelství.

Sdružení Motolský ordovik je přesvědčeno o tom, že Ruzyň nemůžu obnovit lety nad hustě obydlenými pražskými čtvrtěmi, pokud to nepovolí úřady. "Podle našeho názoru Letiště Praha nemůže bez souhlasu správního orgánu přesměrovat provoz na pomocnou dráhu 13-31," tvrdí organizace.

Foto: Ondřej Besperát

Je to naše dobrá vůle

Letiště Praha tvrdí, že je to především jeho dobrá vůle, když je pomocná dráha směřující na síliště Řepy či Stodůlky využívána ke startům a přistávání letadel jen výjimečně - například při pravidelné údržbě hlavní dráhy.

Ruzyňské letiště však věří, že nakonec pomocnou ranvej ve větší míře používat nebude, protože se mu podaří postavit zcela novou dráhu, která by zasáhla výrazně méně lidí. Zatímco letadla z pomocné dráhy létají přes oblast s několika stovkami tisíc obyvatel, nová ranvej by podle Ruzyně měla ovlivnit jen desítky tisíc lidí.

"Jde o to najít vhodný kompromis," řekla Aktuálně.cz mluvčí letiště Eva Krejčí. Dodala, že letiště plánuje v oblasti s novou ranvejí vyměnit všem lidem okna za protihluková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy