Pravomocný verdikt nad Rathem se po sedmi letech přiblížil. Rozhodne 11 dnů v červnu

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 23. 4. 2019 14:03
Nejsledovanější kauza exhejtmana Davida Ratha se může pohnout kupředu. V případě údajného úplatku ve výši sedmi milionů korun v krabici od vína nařídil odvolací Vrchní soud v Praze jednání, pravomocného ukončení by se Rath mohl dočkat v červnu. Soud si na jednání vyhradil 11 dní, počítá se i s účastí veřejnosti.
Davida Ratha čeká v červnu odvolací řízení.
Davida Ratha čeká v červnu odvolací řízení. | Foto: Ludvík Hradilek

Odvolací řízení jedné z nejznámějších korupčních kauz posledních let má u Vrchního soudu v Praze odstartovat 10. června. Rath se bude snažit zvrátit trest, s nímž odešel loni v červnu od pražského krajského soudu. Senát v čele s Robertem Pacovským ho poslal na 8,5 roku za mříže. Exhejtman podle rozsudku převzal v souvislosti s manipulacemi zakázek ve Středočeském kraji úplatky ve výši několika milionů korun, policie ho v květnu 2012 zadržela se sedmi miliony v krabici od vína.

Případ se odvolací instanci dostane na stůl téměř rok poté, co zazněl nepravomocný rozsudek. Neobvykle vysoký počet jednacích dní - vrchní soud si jich vyhradil 11 - má podle mluvčí důvod ve složitosti kauzy. "Byl stanoven s přihlédnutím zejména k rozsáhlosti věci i předpokládané procesní aktivitě stran, zdali budou vyčerpány všechny, je otázka průběhu samotného jednání," řekla Aktuálně.cz mluvčí Simona Heranová.

Vrchní soud má kauzu na stole už podruhé. V říjnu 2016 původní prvoinstanční rozsudek shodil s tím, že policie při vyšetřování nasadila odposlechy v rozporu se zákonem. Odvolací senát v čele s Martinem Zelenkou tehdy rozhodl v neveřejném jednání.

Podobný scénář by se ale letos v červnu neměl opakovat. Neveřejné jednání, které naznačuje dramaticky rozdílný pohled odvolací instance na závěr soudu prvního stupně, se tentokrát nekoná.

Jednání za účasti veřejnosti

"Jednání by mělo být za účasti veřejnosti," poznamenala mluvčí Heranová. Vrchní soud by se tak měl zabývat podstatou věci, nikoliv jen formálními náležitostmi. Odposlechy vrátil do hry Nejvyšší soud v červnu 2017 po podnětu tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Exhejtman bude u vrchního soudu hrát o výši trestu, případně jestli se kauza vrátí do rukou krajského soudu.

David Rath před odvolacím řízením upozorňuje na názor bývalého místopředsedy Ústavního soudu Pavla Holländera, který kritizoval zásah Nejvyššího soudu do případu. "Podle něj by se soudy v této kauze tímto rozhodnutím řídit neměly. Jinak je to prolomení rovnosti zbraní a návrat k právnímu řádu zavedeného v 50. letech," sdělil Aktuálně.cz bývalý první muž Středočeského kraje.

Odvolání má opět v rukou senát soudce Martina Zelenky. Zda rozhodne stejně jako minule, kdy prvoinstanční verdikt sestřelil kvůli odposlechům, je podle Ratha otázkou soudcovy osobní statečnosti. "V každém případě to bude zajímavé. Zajímavé v tom, jestli soud setrvá na svém původním názoru, nebo se nechá ovlivnit tlakem zvenčí, v tomto případě tlakem ministerstva spravedlnosti," podotkl exhejtman.

Bývalý výrazný politik ČSSD byl odsouzen za čtyři trestné činy včetně přijetí úplatku či poškození finančních zájmů Evropské unie. Vedle trestu ve výši 8,5 roku vězení soud nařídil propadnutí 22 milionů korun, s nimiž se počítalo jako s úplatkem pro Ratha. Vedle něj padl odsuzující verdikt i na několik firem a fyzických osob, mezi nimiž byli i bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová, dříve Pancová, a její muž Petr Kott.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 41 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 53 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy