Právo Češek na domácí porod projedná soud ve Štrasburku

8. 8. 2013 13:56
Dvě ženy podaly na Česko stížnost. Přály si rodit doma s asistentkou, ale nemohly
Foto: Thinkstock

Praha/Štrasburk - O právu českých žen rodit doma s porodní asistentkou bude 10. září jednat Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Dvě ženy z ČR podaly stížnost proti státu pro porušení práva na respektování soukromého a rodinného života. Přály si rodit doma, ale nemohly toto své právo uskutečnit.

Ministerstvo zdravotnictví, Česká lékařská komora i odborná společnost gynekologů a porodníků odmítají domácí porody jako nepřiměřené riziko pro ženu i dítě. Porod doma zákon nezakazuje, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí, ženy si tak musejí porodní asistentku zaplatit samy.

Podle dostupných statistik stouply v Česku počty porodů doma za dvě desítky let téměř desetinásobně. V roce 1990 přišlo na svět mimo porodnici 200 ze 100 000 novorozenců, většina v sanitce či jinde, žena to do porodnice nestihla.

Cíleně doma s porodní asistentkou se narodilo 16 dětí. V roce 2009 se mimo porodnice narodilo 400 dětí, z nich 150 doma s porodní asistentkou.

Evropa: dostupná možnost

Ve většině evropských zemí je plánovaný porod doma dostupná, i když řídká varianta. V Německu se tak rodí necelá dvě procenta dětí, ve Velké Británii čtyři procenta, v Nizozemsku, kde je dlouholetá tradice domácích porodů, 30 až 35 procent.

Zajištěno tam je, že při prvních náznacích hrozících komplikací je rodička převezena do porodnice.

"Česká republika dlouhodobě omezuje právo na svobodnou volbu a místo porodu. Běžnou praxí je, že stát znemožňuje porodním asistentkám poskytování odborné péče a snaží se o cílenou likvidaci tohoto povolání," řekl předseda Ligy lidských práv David Záhumenský.

V Česku už soud jednou rozhodl, že nemocnice musí ženě zajistit porodní asistentku i u porodu doma. Nemocnice odmítla vyslat asistentku s vysvětlením, že pro vedení porodu jsou přesně dané podmínky vybavení pracoviště, což domácí prostředí nesplňuje.

Navíc by odvoláním asistentky na mnoho hodin mimo nemocnici omezila práva na odbornou pomoc při porodu těch žen, které v té době v porodnici rodí.

V Maďarsku už soud rozhodl

První ze stěžujících nakonec porodila doma bez pomoci zdravotníka, druhá žena musela po dvou domácích porodech porodit v nemocnici.

Záhumenský připomněl, že evropský soud již v podobném případě v roce 2010 odsoudil praxi v Maďarsku, kde byly porodní asistentky rovněž odrazovány od poskytování péče v domácnosti rodiček.

"Soud zde dospěl k závěru, že okolnosti porodu včetně volby místa porodu nepochybně tvoří součást soukromého života ženy a že porod doma vyžaduje zapojení zdravotníka.

Shledal proto, že stát je povinen vytvořit podmínky, aby zdravotní péče byla možná a dostupná," uvedl Záhumenský. Dodal, že ve Štrasburku čeká na projednání podobný případ, v němž matky žalují Litvu.

České soudy řešily už i případ úmrtí novorozence při plánovaném domácím porodu. Porodní asistentce, která porod vedla, uložil soud dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pět let.

 

Právě se děje

Další zprávy