Právník žaloval Hrad kvůli registru oznámení. Soud mu dal za pravdu, Mynář musí majetek zveřejnit

ČTK ČTK
27. 1. 2017 12:13
Právník Michal Kincl v pátek uspěl se svou žalobou na Kancelář prezidenta republiky. Nesouhlasil se zamítnutím své žádosti o přístup do registru oznámení v souvislosti s majetkovým přiznáním kancléře Vratislava Mynáře. Právní zástupce KPR Václav Pelikán argumentoval tím, že prezidentská kancelář není evidenčním orgánem, a registr proto oznámení vést nemusí. Soud však rozhodl, že podle zákona o střetu zájmů musí kancelář registr zřídit. Soudkyně Ludmila Sandnerová dodala, že mezi povinnosti vedoucího kanceláře patří i zveřejnění majetkového přiznání.
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: DVTV

Praha - Pražský městský soud v pátek vyhověl žalobě právníka Michala Kincla na Kancelář prezidenta republiky (KPR). Kincl žaloval kancelář kvůli tomu, že zamítla jeho žádost o přístup k registru oznámení. Do registru chtěl právník přístup v souvislosti s majetkovým přiznáním kancléře Vratislava Mynáře.

Prezidentská kancelář se bude muset Kinclovou žádostí znovu zabývat. Podle jejího právního zástupce Václava Pelikána však KPR registr nespravuje, zřejmě ho však bude muset zřídit. Od září má přitom fungovat centrální registr oznámení na ministerstvu spravedlnosti. Páteční rozsudek je pravomocný.

Mynářovy majetkové poměry a akvizice jsou často v centru pozornosti médií, někteří kritici je označují za podezřelé, což Hrad odmítá.

Kinclova žaloba směřovala proti rozhodnutí Mynáře, ve kterém definitivně zamítl jeho žádost o přístup k registru podle zákona o střetu zájmů. Podle Pelikána však prezidentská kancelář není evidenčním orgánem podle zákona a registr oznámení vést nemusí. Kincl v žalobě tvrdí, že jde o "účelový výklad zákona s cílem znemožnit či oddálit přístup občana k registru oznámení".

Soud v pátek rozhodl, že podle zákona o střetu zájmů má kancelář povinnost registr majetkových přiznání vést. "Vedoucí kanceláře má jako veřejný funkcionář celou řadu povinností, mimo jiné podávat oznámení evidenčnímu orgánu. Pokud by tento evidenční orgán neexistoval, neměla by tato povinnost smysl," zdůvodnila rozhodnutí soudkyně Ludmila Sandnerová. Dodala, že z toho podle ní vyplývá i povinnost majetková přiznání zveřejnit.

Může to vyvolat závist, ale každý vedoucí by měl být schopný zdůvodnit, proč má někdo vysoké odměny, říká aktivista Luděk Maděra.
16:32
Může to vyvolat závist, ale každý vedoucí by měl být schopný zdůvodnit, proč má někdo vysoké odměny, říká aktivista Luděk Maděra. | Video: Daniela Drtinová

Podle Pelikána bude zřejmě prezidentská kancelář rozhodnutí soudu respektovat. "Problém je však v tom, že od 1. září budou oznámení fungovat v úplně jiném režimu, takže bychom museli registr zřizovat jen na osm měsíců," řekl novinářům po vyhlášení rozsudku.

Podle novely zákona o střetu zájmů má od září vzniknout centrální registr oznámení vedený na ministerstvu spravedlnosti. Do registru budou veřejní funkcionáři zakládat svá majetková přiznání, měl by umožnit lepší veřejnou i úřední kontrolu. Zákonu by podle novely měli nově výslovně podléhat ministerští náměstci včetně náměstka ministra vnitra pro státní službu, kancléři obou parlamentních komor a také vedoucí prezidentské kanceláře.

Podle předlohy by ministerstvo mělo zřídit nový odbor s 20 zaměstnanci, který by vykonával také kontrolní a dohledovou činnost. Náklady na odbor a provoz registru byly vyčísleny na zhruba 12 milionů korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy