Právník uhlobarona: Rádi upíráme bohatým práva

Adam Junek
17. 1. 2010 16:20
Robert Amsterdam je mezinárodní právnické eso. Dosud zastupuje i někdejšího ruského oligarchu Chodorkovského
Právník miliardářů. Robert Amsterdam se pustil do právní bitvy za Zdeňka Bakalu. Již několik let zastupuje Michaila Chodorkovského
Právník miliardářů. Robert Amsterdam se pustil do právní bitvy za Zdeňka Bakalu. Již několik let zastupuje Michaila Chodorkovského | Foto: Aktuálně.cz

Rozhovor - Zvůle státu, populismus, zneužití poslanecké sněmovny. Takovými výrazy srší nový právník miliardáře Zdeňka Bakaly a jím ovládané uhelné společnosti OKD Robert Amsterdam, který se nově zapojil do řešení letitého sporu o tisíce bytů na Ostravsku.

Amsterdam je mezinárodní eso na privatizace a lidská práva. Po léta zastupuje například bývalého nejbohatšího muže Ruska, dnes vězně Michaila Chodorkovského.

Nájemníci bytů z fondu OKD požadují, aby měli předkupní právo na byty, jež v rámci privatizace majitel OKD získal, a nejlépe, aby jim je co nejdříve za výhodných podmínek prodal.

Za obyvatele čtyř desítek tisíc bytů se s vervou postavila ČSSD. Na Ostravsku na boji za nájemníky dokonce postavila loni svou kampaň před volbami, které nakonec neproběhly. A pak loni v prosinci prosadil místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek v dolní komoře parlamentu dvě rezoluce, které vyzývají ministerstvo financí ke krokům proti společnosti RPG Byty, kam OKD bytový fond vyvedla.

"Je přece nemyslitelné, aby se sněmovna takto vměšovala do rozhodování soudů. Překročila tím své pravomoci," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Amsterdam.

Kauza bytů OKD se táhne již řadu let. Vy jste nyní přibyl do právnického týmu podnikatele Zdeňka Bakaly, jaký je váš úkol?
Ustát a odrazit soustředěné hysterické útoky pana Zaorálka na vlastnická práva mého klienta a společnosti RPG byty. Tedy mým úkolem je obhájit jejich zájmy.  A to mimo jiné i na mezinárodním poli.

Kampaň vyvrcholila 3. prosince, když poslanecká sněmovna přijala usnesení, které má přímý právní závěr proti společnosti RPG Byty. Toto usnesení je porušením základních práv našeho klienta nakládat se soukromým majetkem, který plně vlastní.

Jakým způsobem byla podle vás porušena práva společnosti RPG?
Právě těmito usneseními. Je přece nemyslitelné, aby se sněmovna takto vměšovala do rozhodování soudů. Překročila tím své pravomoci. Navíc ta rezoluce se zakládá na nějakém předpokládaném prodeji. Vždyť to je předpokládání, že se stane něco, za co je třeba trestat. Co bude příště?

Myslím, že to není jen boj za práva RPG nebo Zdeňka Bakaly, ale i dalších podnikatelů, proti kterým by se mohla znenadání postavit poslanecká sněmovna.

Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Klidně až do Štrasburku

Vaše právní kroky tedy budou směřovat jak proti panu Zaorálkovi, tak proti České republice?
Primárně proti panu Zaorálkovi, protože zneužil svého postavení. Jde mu o to, aby zastavil rekonstrukci bytů za miliardy korun. Proč, to nevím. Něco tuším, ale nechci se pouštět do veřejných spekulací.

Ale samozřejmě se musíme bránit i proti postupu ministerstva, například.

Zakročíte také proti sociální demokracii, která si na Ostravsku v předvolební kampani platila inzeráty směřující proti RPG a Zdeňku Bakalovi?
Jedno je pro mě velmi důležité říct, a to že toto pro mě není souboj ideologií, proto je mi velmi zatěžko jít proti jedné straně. Ale ano, i sociální demokracie nese svůj díl odpovědnosti.

Jste kapacitou přes privatizace a lidská práva. Má tento případ pro vás oba tyto rozměry, a pokud ano, jste připraveni jej dovést až před štrasburský soud pro lidská práva?
Jistěže ano. Naprosto. Pokud nebude schopna česká justice zajistit spravedlnost, pak jsme připraveni jít i do Štrasburku. Je přece porušováno právo na soukromé vlastnictví. Nicméně nejdříve je třeba vyčerpat všechny vnitrostátní možnosti soudní obrany. Proto je mimochodem našim cíle i Ústavní soud. Vždyť to co provedli poslanci zmanipulovaní panem Zaorálkem příliš ústavní nebylo.

Je pro vás možností využití také mezinárodní arbitráže? Zdeněk Bakala a jeho firmy mají sídlo mimo Českou republiku, jedná se tedy o zahraničního investora…
Možností je samozřejmě celá řada. Také o tomto se dá uvažovat. Ale to je mnoho kroků vpřed. MY se nyní chceme soustředit na možnosti justice v Česku. Konkrétní kroky prozradíme během několika málo dní.

Konec obětních beránků

Budete požadovat odškodné?
Nechci ještě komentovat konkrétní kroky nebo požadavky. Ale nezdá se mi spravedlivé, aby platil někdo jiný než například pan Zaorálek. Požadovat odškodné po Česku totiž znamená požadovat jej po daňových poplatnících.

Zdeněk Bakala není první miliardář, kterého zastupujete proti státní moci. Již řadu let jste právníkem bývalého oligarchy Michaila Chodorkovského, jehož Kreml zcela zničil. Co vás na těchto případech láká?
Ale pro mě není důležité, kolik má můj klient peněz. Pro mě je důležité bojovat proti státní zvůli. Přes Vánoce se nám podařilo dostat z vězení jednoho klienta ve Venezuele, zastupoval jsem i opozičního lídra v Singapuru. Pracoval jsem v Nigérii a věřte, že se nejedná jen o boháče. Mně jde o udržení demokratických principů, potírání zvůle státu.

Co se týká zastupování bohatých. Po těch letech si velmi dobře uvědomuji, že rádi bohatým lidem upíráme základní práva. Jsou přece bohatí…

Je v případě Česka a Ruska nějaká podobnost?
Víte, ještě před 3. prosincem bych se vaší otázce smál. Ale to, co jsou zde politici schopni předvést, je opravdu obscénní.

Kde na vás vlastně Zdeněk Bakala narazil. Už jste pro něj pracoval?
Známe se již několik let. Nicméně právní vztahy s klienty nekomentuji, takže o tom, co jsem pro něj dělal nebo nedělal, nebudu mluvit. (Nicméně sám právník se chlubí stránkami www.robertamsterdam.cz, které jsou v polštině a má je již tři roky, pozn. red)

Jaký je pro vás nejlepší výsledek vašeho snažení?
Když se potvrdí platnost stávající smlouvy o privatizaci a politici přestanou populisticky používat Bakalu, RPG či kohokoliv jiného jako obětní beránky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Polský výrobce léčiv Polpharma chce převzít českou Zentivu, píše Reuters

Největší polský výrobce léčiv Polpharma pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva za čtyři miliardy dolarů. Uvedly to zdroje agentury Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy