Pravidla rozvedeným: Facebook nahradí schůzku s dcerou

Tomáš Fránek
14. 3. 2013 10:45
Nejvyšší soud vydal stanovisko upravující setkávání dětí s rozvedenými rodiči
Foto: Isifa/Thinkstock

Brno - Osobní setkání jednoho z rodičů s dětmi z rozvedených manželství může nahradit pravidelná konverzace pomocí elektronických prostředků, jako je mobilní telefon, elektronická pošta, Skype, Facebook či jiné sociální sítě.

Rozhodl o tom ve sjednocujícím stanovisku Nejvyšší soud.

Podle soudců musí rozvedení rodiče v určitých případech, kdy není možné osobní setkání s dětmi, umožnit a zajistit pravidelnou elektronickou konverzaci.

"Ačkoliv Nejvyšší soud upřednostňuje osobní styk rodiče s dítětem, může být v odůvodněných případech tento osobní styk nahrazen stykem nepřímým, a to třeba i pomocí elektronických prostředků, jako je mobilní telefon, elektronická pošta, komunikace přes Skype, Facebook či jiné sociální sítě," rozhodli soudci Nejvyššího soudu, podle kterých zatím soudy v Česku nerozhodovaly tento problém jednotně.

Dcera neměla telefon

"Cílem je zabezpečit udržení rodinných vazeb dítěte s rodičem, který nemá dítě ve své péči. V praxi půjde o případy, kdy osobní styk není možný, například pro značnou geografickou vzdálenost, pro nemoc nebo pro výkon trestu odnětí svobody," rozhodli soudci.

Soudci posuzovali případ ze severu Čech, kdy se rodiče přeli o to, jak se má otec stýkat se svou dcerou v případech, kdy není možný pravidelný osobní kontakt.

Muž dceři pořídil mobilní telefon, ten však neměla k dispozici. Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem rozhodla, že není možné po otci znovu požadovat, aby koupil další mobilní telefon.

Proto soud stanovil, že je matka povinna zajistit ze svého mobilního telefonu možnost kontaktu dcery s otcem v dobu stanovenou ve výroku.

Pravidelný kontakt má přednost

Zároveň soud umožnil otci, aby každý lichý týden v kalendářním roce nejpozději do soboty do 16 hodin zaslal nezletilé dceři na její e-mailovou adresu jednu zprávu s tím, že matka je povinna umožnit nezletilé přečtení tohoto e-mailu. 

"Matka je také povinna zajistit pak odpověď nezletilé otci, a to rovněž elektronicky do 19 hodin následující neděle na otcem zaslaný e-mail," rozhodli soudci.

Podle Nejvyššího soudu jde o správné rozhodnutí, které zajistí pravidelný kontakt otce s dcerou.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy