Pravidla pravopisu jsou na webu. Lepší než tištěná

tsc
11. 4. 2008 9:10
Do konce roku je doplní i slovník o 60 tisících heslech
Nová příručka možná výskyt podobných cedulí omezí
Nová příručka možná výskyt podobných cedulí omezí | Foto: Ondřej Šmíd

Praha - Ústav pro jazyk český a Fakulta informatiky brněnské Masarykovy univerzity spustily na internetu unikátní jazykovou příručku.

Gramatickou a pravopisnou část má do konce roku doplnit slovník o 60 tisících heslech. Informovaly o tom Lidové noviny.

Nová příručka poskytuje výhodu rychlého vyhledávání a umožňuje častější aktualizování spisovné jazykové normy.

Najdete ji na adrese: http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Tematické celky jsou řazeny do 157 bloků. Vedle běžných gramatických a pravopisných jevů, například psaní velkých písmen, se návštěvník stránek může dozvědět i o grafické úpravě písemností.

"Východiskem pro jednotlivé výklady byla Pravidla českého pravopisu a současné mluvnice. Na rozdíl od nich jsou některé výklady v internetové příručce podrobnější, ucelenější. Některé informace byly čerpány ze speciálních jazykových příruček, z odborných časopiseckých studií, z českých státních norem i z databáze jazykové poradny," uvádí web Ústavu pro jazyk český.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy