Pravidla pravopisu jsou na webu. Lepší než tištěná

tsc
11. 4. 2008 9:10
Do konce roku je doplní i slovník o 60 tisících heslech
Nová příručka možná výskyt podobných cedulí omezí
Nová příručka možná výskyt podobných cedulí omezí | Foto: Ondřej Šmíd

Praha - Ústav pro jazyk český a Fakulta informatiky brněnské Masarykovy univerzity spustily na internetu unikátní jazykovou příručku.

Gramatickou a pravopisnou část má do konce roku doplnit slovník o 60 tisících heslech. Informovaly o tom Lidové noviny.

Nová příručka poskytuje výhodu rychlého vyhledávání a umožňuje častější aktualizování spisovné jazykové normy.

Najdete ji na adrese: http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Tematické celky jsou řazeny do 157 bloků. Vedle běžných gramatických a pravopisných jevů, například psaní velkých písmen, se návštěvník stránek může dozvědět i o grafické úpravě písemností.

"Východiskem pro jednotlivé výklady byla Pravidla českého pravopisu a současné mluvnice. Na rozdíl od nich jsou některé výklady v internetové příručce podrobnější, ucelenější. Některé informace byly čerpány ze speciálních jazykových příruček, z odborných časopiseckých studií, z českých státních norem i z databáze jazykové poradny," uvádí web Ústavu pro jazyk český.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy