Pravicoví extremisté spouští na webu svou wikipedii

vk
13. 10. 2007 23:44
Metapedie propaguje ultrapravicové myšlenky
Ultrapravice hledá další prostředky pro šíření svých názorů a myšlenek
Ultrapravice hledá další prostředky pro šíření svých názorů a myšlenek | Foto: Reuters

Praha/Bratislava - Na první pohled vypadá jako klasická wikipedie, na další obsahuje nacisticky a ultrapravicově orientovaná hesla - taková je Metapedie.org. Stoupenci nacismu a fašismu našli novou cestu, jak propagovat svoje názory a ideologie.

Projekt vznikl v říjnu 2006 spuštěním švédské verze. Česká mutace funguje od července 2007. Poslední verzí této stránky je slovenská mutace, která podle informací deníku Aktuálne.sk funguje od 1. října 2007.

"Tyto stránky propagují myšlenky fašismu a extrémismu, i když se to může dít skrytou formou, například výběrem jen určitých skutečností, rétorikou a podobně," řekl pro Aktuálne.sk expert na extremismus ve střední Evropě Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.

Mluvčí Policejního prezidia ČR podplukovník Pavla Kopecká na dotaz Aktuálně.cz sdělila, že stránky prověřili a zjistili, že se jedná o elektronickou encyklopedii, která v sobě skutečně obsahuje i popis jak osob tak i uskupení extrémistického charakteru. "Nicméně nebyl námi zjištěn žádný materiál, který by byl tendenčního a tedy nikoli jen výkladového charakteru. V této chvíli tedy není na místě přijímat žádné další procesní kroky, ale rozhodně tento prostor i nadále zůstane v našem zorném poli, neboť s ohledem na diskusní možnosti a další by mohl přitahovat osoby s tendenčními výklady, které by za daných okolností mohly být minimálně alarmující či případně závadové."

Slovenská je rostoucí nováček

Na nově spuštěné slovenské stránce je 319 článků. Jedním z nejobsáhlejších slovenských materiálů je text o Adolfu Hitlerovi.

Toho prezentuje jako osvíceného politika a velkou historickou osobnost: "Adolf Hitler byl vegetarián, nekuřák a nepil alkohol (kromě příležitostných přípitků). Naproti tomu Churchill, Stalin a Roosevelt byli těžcí kuřáci a pili mnoho alkoholu. (...) Byl vynikající řečník a charizmatická osobnost. Podle mnohých šlo o nejvýznamnější postavu historie," dočteme se na slovenské Metapedii.

Na internetových vyhledavačích

"Významný vliv bude mít to, jak se dokáží hesla z této stránky řadit do popředí v internetových vyhledavačích. Mnoho lidí si potom nemusí ani uvědomit, že čte extremisticky motivovaný text," dodal Mareš pro Aktuálne.sk.

Ve vyhledávání v katalogu serveru Centrum.cz Metapedii nalezneme v kategorii On-line slovníky - Encyklopedie na 15. místě, pouze šest odkazů za "pravou" wikipedií.

Bezmocná policie

Slovenská policie nemůže zkoumat, kdo za stránkou stojí. Metapedia.org je totiž registrovaná na americkém serveru, který díky 1. dodatku ústavy USA umožňuje autorům vystupovat anonymně.

"Jde o americkou stránku a ze zkušeností víme, že pokud požádáme Ameriku o spolupráci, odmítnou ji, protože jejich první dodatek Ústavy (svoboda projevu) jim nedovolí donutit tvůrce této stránky, aby vydal jakékoli údaje," zhodnotila právní situaci pro Aktuálne.sk zástupkyně mluvčích policejního prezidia SR Andrea Polačiková.

Stránky zaregistrovala švédská společnost NSFE Media BE, kterou švédská média označila za extrémně pravicovou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy