Pravicoví extremisté spouští na webu svou wikipedii

vk
13. 10. 2007 23:44
Metapedie propaguje ultrapravicové myšlenky
Ultrapravice hledá další prostředky pro šíření svých názorů a myšlenek
Ultrapravice hledá další prostředky pro šíření svých názorů a myšlenek | Foto: Reuters

Praha/Bratislava - Na první pohled vypadá jako klasická wikipedie, na další obsahuje nacisticky a ultrapravicově orientovaná hesla - taková je Metapedie.org. Stoupenci nacismu a fašismu našli novou cestu, jak propagovat svoje názory a ideologie.

Projekt vznikl v říjnu 2006 spuštěním švédské verze. Česká mutace funguje od července 2007. Poslední verzí této stránky je slovenská mutace, která podle informací deníku Aktuálne.sk funguje od 1. října 2007.

"Tyto stránky propagují myšlenky fašismu a extrémismu, i když se to může dít skrytou formou, například výběrem jen určitých skutečností, rétorikou a podobně," řekl pro Aktuálne.sk expert na extremismus ve střední Evropě Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.

Mluvčí Policejního prezidia ČR podplukovník Pavla Kopecká na dotaz Aktuálně.cz sdělila, že stránky prověřili a zjistili, že se jedná o elektronickou encyklopedii, která v sobě skutečně obsahuje i popis jak osob tak i uskupení extrémistického charakteru. "Nicméně nebyl námi zjištěn žádný materiál, který by byl tendenčního a tedy nikoli jen výkladového charakteru. V této chvíli tedy není na místě přijímat žádné další procesní kroky, ale rozhodně tento prostor i nadále zůstane v našem zorném poli, neboť s ohledem na diskusní možnosti a další by mohl přitahovat osoby s tendenčními výklady, které by za daných okolností mohly být minimálně alarmující či případně závadové."

Slovenská je rostoucí nováček

Na nově spuštěné slovenské stránce je 319 článků. Jedním z nejobsáhlejších slovenských materiálů je text o Adolfu Hitlerovi.

Toho prezentuje jako osvíceného politika a velkou historickou osobnost: "Adolf Hitler byl vegetarián, nekuřák a nepil alkohol (kromě příležitostných přípitků). Naproti tomu Churchill, Stalin a Roosevelt byli těžcí kuřáci a pili mnoho alkoholu. (...) Byl vynikající řečník a charizmatická osobnost. Podle mnohých šlo o nejvýznamnější postavu historie," dočteme se na slovenské Metapedii.

Na internetových vyhledavačích

"Významný vliv bude mít to, jak se dokáží hesla z této stránky řadit do popředí v internetových vyhledavačích. Mnoho lidí si potom nemusí ani uvědomit, že čte extremisticky motivovaný text," dodal Mareš pro Aktuálne.sk.

Ve vyhledávání v katalogu serveru Centrum.cz Metapedii nalezneme v kategorii On-line slovníky - Encyklopedie na 15. místě, pouze šest odkazů za "pravou" wikipedií.

Bezmocná policie

Slovenská policie nemůže zkoumat, kdo za stránkou stojí. Metapedia.org je totiž registrovaná na americkém serveru, který díky 1. dodatku ústavy USA umožňuje autorům vystupovat anonymně.

"Jde o americkou stránku a ze zkušeností víme, že pokud požádáme Ameriku o spolupráci, odmítnou ji, protože jejich první dodatek Ústavy (svoboda projevu) jim nedovolí donutit tvůrce této stránky, aby vydal jakékoli údaje," zhodnotila právní situaci pro Aktuálne.sk zástupkyně mluvčích policejního prezidia SR Andrea Polačiková.

Stránky zaregistrovala švédská společnost NSFE Media BE, kterou švédská média označila za extrémně pravicovou.

 

Právě se děje

Další zprávy