Pravice v krajích ulehčí boj s poplatky, věří Paroubek

Lenka Smyčková
12. 11. 2008 18:38
Předseda ČSSD navštívil jižní Moravu. Spojení ODS nezakázal
Jiří Paroubek a Michal Hašek při sledování výsledků voleb v Lidovém domě
Jiří Paroubek a Michal Hašek při sledování výsledků voleb v Lidovém domě | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Předseda ČSSD Jiří Paroubek zamířil do Brna.

Jihomoravskou metropoli navštívil den poté, co jeho poslanec Michal Hašek vybral za partnera pro jednání o krajské koalici ODS.

Paroubek Haška nekritizoval, naopak. ODS a lidovci v čele krajů podle něj mohou sociálním demokratům pomoci s bojem proti regulačním poplatkům ve zdravotnictví.

"Akceptují všechny naše programové priority - rušení poplatků, přeměnu krajských nemocnic na neziskové společnosti a závazek, že neprivatizujeme veřejné služby. Paradoxně nám tak pomohou plnit náš volební program, což je důležité i z důvodů tlaku na ministra Julínka i celou vládu Mirka Topolánka, aby přehodnotili praxi poplatků ve zdravotnictví," tvrdí.

To, že lidovečtí a občanskodemokratičtí radní podpoří boj proti poplatkům, může podle Paroubka napomoci rozdělení vládní koalice. "A my na to také spoléháme," dodal.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Paroubka na Aktuálně.cz

ODS šla prý do ponižujících čísel

Trojkoalici s ODS a KDU-ČSL sestavila ČSSD na Olomoucku a Zlínsku. V jižních Čechách a na jižní Moravě se chtějí spojit jen dva největší rivalové - ČSSD a ODS.

Hašek přitom stále tvrdí, že ODS je jen "první na řadě" v jednáních o koalici. Pokud by se s jejími představiteli nedohodl, půjde za druhými lidovci.

"Dávám přednost levicovému řešení. Nepovažuji koalice s ODS za ideální řešení, nicméně všude jsou zatím tyto koalice postaveny tak, že sociální demokracie má rozhodnou většinu. Třeba v Olomouckém kraji bych na místě ODS do tak ponižujících čísel nešel," řekl šéf ČSSD na adresu politických rivalů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy