Pravda o průzkumech: Fischer se Zemanem to být nemusí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 1. 2013 21:25
První kolo volby lze považovat za otevřené, píše sociolog a analytik Daniel Prokop
Dva favorité, ještě ne vítězové.
Dva favorité, ještě ne vítězové. | Foto: FTV Prima

Analýza - Debata o prvním kole prezidentské volby se polarizovala do dvou hlavních poloh. Jeden s odkazem na průzkumy považuje za takřka jisté postupující Miloše Zemana a Jana Fischera. Druhý obviňuje média a průzkumy z manipulování voleb a nadržování těmto dvěma kandidátům.

Podrobnější analýza, kterou na stránkách placeného deníku Insider publikoval sociolog a analytik společnosti Median Daniel Prokop, ovšem ukazuje, že i pokud výzkumům věříme a chápeme jejich omezení, lze první kolo volby považovat za otevřené a o Zemanovi s Fischerem hovořit maximálně jako o favoritech.

"Ve čtení průzkumů je dobré vycházet z něčeho, co lze nazvat 'průměrným modelem'. Agregování (slučování) výzkumů může snížit riziko, že vsadíme na náhodně či systematicky odchýlený výzkum. Navíc současný pocit, že Zeman s Fischerem 'mají volby v kapse', vyplývá právě z intuitivního slučování výzkumů - nikoli z jednoho výzkumu," upozorňuje Prokop. "Tato agregace lze podle vzoru některých amerických statistiků (Nate Silver) provést tak, aby větší váha byla přidělována novějším výzkumům a přihlížela i k metodologickým faktorům, jako je velikost vzorku či obecná kvalita metody sběru dat a výběru respondentů."

Pokud ji provedeme na českých prezidentských výzkumech, vypadá průměrný prezidentský model tak, jak ukazuje tato tabulka:

Poznámka - Data jsou váženým průměrem výzkumů společností Factum, MEDIAN, CVVM a Sanep, které vydávají data převeditelná na volební model. Poslední model byl u CVVM a MEDIAN vydán v prosinci, u Factum a Sanep na začátku ledna. Výsledky jsou přepočteny na volební model finálních 9 kandidátů.
Poznámka - Data jsou váženým průměrem výzkumů společností Factum, MEDIAN, CVVM a Sanep, které vydávají data převeditelná na volební model. Poslední model byl u CVVM a MEDIAN vydán v prosinci, u Factum a Sanep na začátku ledna. Výsledky jsou přepočteny na volební model finálních 9 kandidátů. | Foto: Daniel Prokop, Median

Z dat vyplývá, že vedoucí duo svoji podporu v začínající zimě neutvrzuje, ale v případě Jana Fischera naopak ztrácí. Zkušenosti s posunem volební podpory v posledních volebních dnech a týdnech, která je běžná například v českých sněmovních volbách, nečiní z prvního kola prezidentské volby rozhodnutý boj.

Existuje navíc řada faktorů, díky nimž se mohou prezidentské volby od průzkumů lišit ještě více, než sněmovní: pevnost rozhodnutí voličů je menší; podpora vychází z proměnlivých sympatií více než z trvalých socio-ekonomických podmínek voličů; kampaň a debaty se koncentrují do posledních dnů; nevypočítatelné je rozhodnutí sympatizantů dosud méně podporovaných kandidátů.

Celou analýzu si přečtěte v deníku Insider:

Průzkumy známe. Ale první kolo prezidentské volby je stále otevřené

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jakým kandidátem je Karel Schwarzenberg?

 

Právě se děje

před 22 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy