Pravda o průzkumech: Fischer se Zemanem to být nemusí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 1. 2013 21:25
První kolo volby lze považovat za otevřené, píše sociolog a analytik Daniel Prokop
Dva favorité, ještě ne vítězové.
Dva favorité, ještě ne vítězové. | Foto: FTV Prima

Analýza - Debata o prvním kole prezidentské volby se polarizovala do dvou hlavních poloh. Jeden s odkazem na průzkumy považuje za takřka jisté postupující Miloše Zemana a Jana Fischera. Druhý obviňuje média a průzkumy z manipulování voleb a nadržování těmto dvěma kandidátům.

Podrobnější analýza, kterou na stránkách placeného deníku Insider publikoval sociolog a analytik společnosti Median Daniel Prokop, ovšem ukazuje, že i pokud výzkumům věříme a chápeme jejich omezení, lze první kolo volby považovat za otevřené a o Zemanovi s Fischerem hovořit maximálně jako o favoritech.

"Ve čtení průzkumů je dobré vycházet z něčeho, co lze nazvat 'průměrným modelem'. Agregování (slučování) výzkumů může snížit riziko, že vsadíme na náhodně či systematicky odchýlený výzkum. Navíc současný pocit, že Zeman s Fischerem 'mají volby v kapse', vyplývá právě z intuitivního slučování výzkumů - nikoli z jednoho výzkumu," upozorňuje Prokop. "Tato agregace lze podle vzoru některých amerických statistiků (Nate Silver) provést tak, aby větší váha byla přidělována novějším výzkumům a přihlížela i k metodologickým faktorům, jako je velikost vzorku či obecná kvalita metody sběru dat a výběru respondentů."

Pokud ji provedeme na českých prezidentských výzkumech, vypadá průměrný prezidentský model tak, jak ukazuje tato tabulka:

Poznámka - Data jsou váženým průměrem výzkumů společností Factum, MEDIAN, CVVM a Sanep, které vydávají data převeditelná na volební model. Poslední model byl u CVVM a MEDIAN vydán v prosinci, u Factum a Sanep na začátku ledna. Výsledky jsou přepočteny na volební model finálních 9 kandidátů.
Poznámka - Data jsou váženým průměrem výzkumů společností Factum, MEDIAN, CVVM a Sanep, které vydávají data převeditelná na volební model. Poslední model byl u CVVM a MEDIAN vydán v prosinci, u Factum a Sanep na začátku ledna. Výsledky jsou přepočteny na volební model finálních 9 kandidátů. | Foto: Daniel Prokop, Median

Z dat vyplývá, že vedoucí duo svoji podporu v začínající zimě neutvrzuje, ale v případě Jana Fischera naopak ztrácí. Zkušenosti s posunem volební podpory v posledních volebních dnech a týdnech, která je běžná například v českých sněmovních volbách, nečiní z prvního kola prezidentské volby rozhodnutý boj.

Existuje navíc řada faktorů, díky nimž se mohou prezidentské volby od průzkumů lišit ještě více, než sněmovní: pevnost rozhodnutí voličů je menší; podpora vychází z proměnlivých sympatií více než z trvalých socio-ekonomických podmínek voličů; kampaň a debaty se koncentrují do posledních dnů; nevypočítatelné je rozhodnutí sympatizantů dosud méně podporovaných kandidátů.

Celou analýzu si přečtěte v deníku Insider:

Průzkumy známe. Ale první kolo prezidentské volby je stále otevřené

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jakým kandidátem je Karel Schwarzenberg?

 

Právě se děje

Další zprávy