"Pravda" o koronaviru? Výroky Pekové jsou neověřené a manipulativní, říká vědec

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
5. 6. 2020 10:30
Molekulární bioložka Soňa Peková se proslavila svými výroky o tom, že nový typ koronaviru je uměle vytvořený a pochází z laboratoře. Reportérka Aktuálně.cz se vydala zjistit, jaký pohled na původ a chování viru zastávají ostatní odborníci. Mohou za vznikem nového typu koronaviru stát genetičtí teroristé? Podívejte se na video s molekulárním genetikem Janem Pačesem z Akademie věd České republiky.
Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

"Je to úplně typický koronavirus. Má přesně ty samé geny jako každý jiný koronavirus. Žádná specifická oblast tam není. Nebo taková, kterou bychom nikdy nikdo neviděl," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. V dostupných studiích z celého světa zatím nezaznamenal žádnou neobvyklou vlastnost, která by poukazovala na to, že by nový typ koronaviru byl uměle vytvořený.

Jeho vyšší míra infekčnosti či snadné šíření podle něj není překvapivé a odpovídá běžnému chování virů. "Když dojde k takovéhle expanzi viru, který způsobí epidemii, tak je samozřejmé, že najdeme virus, který je velmi infekční a dobře se šíří. Když epidemii způsobil, tak takový musí být," uvádí molekulární genetik.

Pačes připouští, že nový typ koronaviru způsobuje velké množství příznaků, které například u běžné chřipky nejsou obvyklé. Nicméně na základě svých pozorování tvrdí, že se ve viru vyvinulo malé místo, takzvaná polybazická oblast, která je za to zodpovědná. Podle něj ale není ničím zvláštní a může se objevovat i u jiných typů virů. "Virus umí vstoupit do mnoha buněk a v nich je všechno připraveno na to, aby se tam dobře množil. Proto napadá více tkání a způsobuje větší množství příznaků," uvádí.

Pačes je přesvědčený, že v případě nového typu koronaviru se nejedná o náhodný únik z laboratoře ani genetický terorismus. "Pokud vím, tak žádný případ, že by někdo se zlým úmyslem vyrobil organismus, který škodí, a někde ho vypustil, zdokumentovaný není. Nebo o tom nevím," uvádí. Vedle toho také zdůrazňuje, že vytvoření umělých organismů není tak jednoduché. "Pro teroristu je jednodušší si vyrobit bombu než geneticky modifikovaný organismus," dodává.

Druhou vlnu epidemie, kterou někteří odborníci na podzim očekávají (a naopak Peková ji nepředpokládá s tím, že virus do půl roku zmizí), Pačes nevylučuje. "Je lépe se na to připravit, počítat s tím a pak být spokojený, že se to nestalo," uvádí. Podle něj může k opětovnému rozšíření viru dojít i kvůli nízké promořenosti obyvatelstva.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy