Pravda o dotacích: Nečas neříká vše, ČR je může ztratit

Petr Holub
16. 3. 2012 5:30
Poprvé se objevila reálná hrozba, že čerpání peněz z EU už nebude obnoveno
Chrám chmele a piva v Žatci. Jeden z projektů, na které šly peníze EU. Ilustrační snímek.
Chrám chmele a piva v Žatci. Jeden z projektů, na které šly peníze EU. Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas ve čtvrtek odpoledne během poslaneckých interpelací vůbec poprvé oficiálně přiznal, jak vážné jsou problémy s čerpáním eurodotací. Ve sněmovně potvrdil, že Brusel Praze do června pozastavil platby, a tvrdil, že v ohrožení je asi třetina všech operačních programů.

Ve stejnou chvíli však vyšla na světlo fakta dokazující, že zastavení penězovodů vůbec nemusí být přechodným krokem, jak se kabinet zaštiťuje.

Deník Insider zveřejnil ve čtvrtek v 16:00 interní dopisy, které si mezi sebou posílají úředníci z ministerstev, která jsou za čerpání peněz odpovědná. Vyplývá z nich, že existuje velmi reálná hrozba, že čerpání evropských peněz nebude obnoveno jako celek.

Přísun miliard se pro Prahu zastavil 9. března. A to ve všech operačních programech.

Brusel by měl začít peníze posílat v červenci, ale pouze tehdy, pokud Česko od základu přebuduje úřady pověřené kontrolou dotací.

V opačném případě operační programy "uzavře" - neboli přestane platit zcela.

Poštovní anabáze

Ministerské dokumenty zveřejněné v Insideru umožňují rekonstruovat chronologii, jak se bruselská zvěst dostala do České republiky.

Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn ji oznámil premiéru Petru Nečasovi v úterý 6. března. Bylo to jen čtyři dny poté, co Nečas jako zástupce České republiky odmítl podepsat evropskou fiskální smlouvu.

Dokument: Dopis z ministerstva financí k eurodotacím.
Dokument: Dopis z ministerstva financí k eurodotacím. | Foto: Zdroj: Insider

Nečas tehdy na dotaz Aktuálně.cz připustil, že s Hahnem jednali o potížích s dotacemi. "Základním problémem je podle něj fungování auditního systému ministerstva financí," dodal Nečas.

Na to reagovalo dotčené ministerstvo, že jeho auditní orgán funguje dobře.

V pátek 9. března odjeli jednat do Bruselu náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun a náměstek ministra financí Miroslav Matej.

Úplné zastavení evropských dotací po návratu zmínili, ovšem s tím, že vlastně nehrozí. "Situace je taková, že nebudou plošně zastaveny všechny operační programy, protože se Česká republika dohodla s Evropskou komisí na opatřeních, která mají zefektivnit využívání strukturálních fondů," řekl například Braun Českému rozhlasu.

Ve stejný den však úředníci obou ministerstev oznámili všem úřadům, které mají čerpání eurodotací na starost, ať už neposílají žádné evropské projekty k proplacení. Podle Bruselu prý selhává kontrola, financují se zbytečné projekty a manipuluje se s veřejnými zakázkami.

Audit je zatím tajný

Ve středu 14. března potvrdil komisař Hahn Aktuálně.cz, že ve čtvrtek 22. března přijede jednat s premiérem Nečasem o tom, jak zlepšit tuzemskou kontrolu evropských dotací. Nechtěl však zveřejnit audit, který popisuje chyby při čerpání.

Dokument: Dopis z ministerstva pro místní rozvoj k eurodotacím.
Dokument: Dopis z ministerstva pro místní rozvoj k eurodotacím. | Foto: Zdroj: Insider

Z Bruselu byl zároveň odeslán tzv. varovný list, který oficiálně potvrdil, že se české projekty nebudou v Bruselu proplácet. Právě informace o tomto dokumentu pronikly na veřejnost.

V reakci na tyto zprávy úředníci ještě tvrdili, že o nic nejde. "Komise nepřistoupí k pozastavení programů, pokud Česká republika splní některé kroky," utěšoval jménem ministerstva financí Radek Ležatka.

Jana Jabůrková z ministerstva pro místní rozvoj v ČTK připustila, že Česko nebude o dotace až do července žádat. Má to ale být jen technické opatření. "Podobně to má asi 80 operačních programů v celé Evropské unii," popsala situaci.

Dopisy jsou autentické

Dopisy, které potvrzují, že Brusel přinejmenším v prvním pololetí nepošle do Prahy ani korunu, odeslal Insider příslušným ministerstvům k ověření. Ministerstvo pro místní rozvoj pravost dopisu potvrdilo, finance nereagovaly.

Dopisy pouze naznačily, co hrozí, pokud Česká republika do června neprovede některé zásadní kroky. Čerpání se prostě neobnoví. Z toho logicky vyplývá, že od července může být verdikt komise definitivní.

Zprávu o riziku, že dotace budou zastaveny úplně, potvrdily Insideru také jeho bruselské zdroje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy