Pravá ruka expremiérů u soudu. V případu vydírání

Lenka Smyčková
7. 7. 2009 14:40
Bývalý šéf sekretariátu předsedy vlády Zdeněk Doležel obžalobu odmítl
Zdeněk Doležel tvrdí, že kauzu vykonstruovali policisté a novináři
Zdeněk Doležel tvrdí, že kauzu vykonstruovali policisté a novináři | Foto: Ondřej Besperát

Třebíč - Bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a jeho podřízený, někdejší úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka jsou znovu před soudem a znovu to souvisí s kauzou známou pod názvem Budišov.

Ta spočívala v tom, že skupina lidí z Budišova zpronevěřila prostřednictvím společnosti Bono Publico evropské dotace. Mezi vyšetřované tehdy patřil Doležel, Řehulka a další. Jejich obvinění se nepotvrdila, oba přesto nyní stanuli před soudem - jsou obžalováni kvůli vydírání architekta Marka Řičáře.

"Nikomu jsem nevyhrožoval, k nikomu jsem se nechoval násilně, ani zprostředkovaně," odmítl dnes obžalobu Doležel před  soudem v Třebíči.

Kauza byla podle něj vykonstruována Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a reportéry TV Nova. Několikrát to dnes zopakoval v pečlivě přichystané a emotivní výpovědi, která trvala celou hodinu.

Mezi obžalovanými původně figuroval i starosta Budišova Ladislav Péťa. Ten letos v květnu zemřel.

Oběť nebo rošťák?

Péťa, Doležel a Řehulka si podle obžaloby najali člověka, aby Řičáře, klíčového svědka z původní kauzy Budišov, vydíral a násilím ho přinutil vydat účetnictví společnosti Bono Publico.

Kauza Budišov

  • "Kauza Budišov" odstartovala před třemi lety. Policie zatkla čtyři podezřelé, kteří podle obvinění chtěli zpronevěřit peníze z evropských fondů
  • V kauze vedle náměstkyně z ministerstva pro místní rozvoj Věry Jourové figuroval starosta Budišova Ladislav Péťa (ČSSD), poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka.
  • Péťu, Doležela a Řehulku policie podezřívala z toho, že nadhodnotili cenu rekonstrukce zámku v Budišově o 30 milionů korun. Peníze si pak měli rozdělit.
  • Ministerstvo pro místní rozvoj však v květnu 2007 na základě auditu shledalo, že v projektové dokumentaci nebyla žádná chyba, manipulace nebo úmysl.
  • Nakonec Péťu, Doležala, Řehulku k soudu žalobce poslal, ale ne kvůli podezřením z podvodu, ale kvůli vydírání architekta Marka Říčaře, který na údajnou manipulaci s dotacemi EU upozornil.

Architekt Řičář je v tuto chvíli stále ještě v programu na ochranu svědků, ale minulý týden se objevil v dalším defraudantském případu.

Policie ho obvinila z několika trestných činů - především z úvěrového podvodu a praní špinavých peněz.

Řičář byl na dnešek předvolán k soudu, aby proti Doleželovi a Řehulkovi svědčil, soudu se ale nepodařilo mu předvolání doručit. Soudce proto jen přečetl jeho výpověď z přípravného řízení.

Když se Péťa rozzlobí, přijdou Ukrajinci

Výpověď obsáhle popisuje okolnosti samotné kauzy Budišov. Řičář tvrdí, že mu exstarosta Péťa vyhrožoval už od začátku roku 2006.

"Že když se Péťa rozzlobí, mohou nastoupit Ukrajinci," vypověděl Řičář. O účetnictví společnosti Bono Publico pak architekta podle jeho slov násilím obral "neznámý člověk, asi jako boxer, s takovou divnou češtinou".

Tento člověk dnes u soudu vystupoval v utajení. Arpáda Éliho, alias Vojtěcha Nováka, Řehulkova dlouholetého rodinného přítele však Doležel před soudem označil za mediálního a policejního provokatéra.

„Jeho výpověď je lživá a účelová. Pan Arpád Eli z nevyjasněného důvodu zneužil vztah s Řehulkou, infiltroval se do mé blízkosti a za stálého nahrávání na techniku ÚOOZ se snažil vyhrocovat situaci," tvrdí Doležel.

Soudce Vilém Machálek plánuje soudní jednání na několik dnů, rozhodnout chce nejdříve nakonci července.

 

Právě se děje

Další zprávy