Práva Čechů v Británii zůstanou i nadále stejná, slíbil ministr pro brexit Hamáčkovi

ČTK ČTK
23. 9. 2019 17:45
Britský ministr pro brexit Stephen Barclay v pondělí ujistil, že práva českých občanů žijících v Británii zůstanou zachována v nynější podobě i po odchodu země z Evropské unie. Po schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) zároveň vyzval Čechy, aby neváhali s registrací u britských úřadů, která je nutná pro uznání toho, že v zemi trvale žijí.
Ministr vnitra Jan Hamáček po jednání s britským ministrem pro brexit. | Video: ČTK

Hamáček ocenil vstřícný postoj k českým občanům, zároveň zdůraznil, že musí pokračovat i bezpečnostní spolupráce mezi Českem a Británií. Podotkl také, že česká vláda by považovala za lepší, kdyby Británie opustila EU na základě dohody o vzájemných vztazích.

"Jasně říkáme, že práva (českých občanů v Británii) budou garantována," řekl Barclay. Británie si podle něj váží toho, jak čeští občané žijící v zemi přispívají k jejímu fungování. Upozornil ale, že všichni, kdo chtějí v Británii zůstat i po brexitu a mít zajištěná stejná práva jako v současnosti, se musí včas zaregistrovat u tamních úřadů. Zdůraznil, že registrace je bezplatná.

Hamáček připomněl, že Česko přijalo zákon, který bude britským občanům v zemi garantovat stejná práva, jaká mají nyní jako občané Evropské unie. Barclay ho na pondělní schůzce ujistil, že Británie se bude k českým občanům chovat stejně jako Česko k britským.

V našich vazbách musíme pokračovat, řekl britský ministr

Barclay po jednání s Hamáčkem ocenil i úzké bilaterální vazby mezi Českem a Británií a vyjádřil přání, aby byly zachovány v ekonomice a v bezpečnosti. Význam bezpečnostní spolupráce zdůraznil i Hamáček. "Vazby mezi Českou republikou a Velkou Británií jsou tak dobré a tak klíčové, že v nich musíme pokračovat. Není namístě, abychom omezovali výměnu informací, bezpečnost je závažná, nelze s ní hrát politické hry," řekl.

Česko podle Hamáčka respektuje rozhodnutí britských občanů z referenda v roce 2016, kdy se těsná většina vyslovila pro odchod z EU. Vnímá také závazek, že Londýn odejde z EU ke konci října a lhůta pro brexit se už nebude odkládat. "Za nás by bylo ideální, aby takový odchod byl s dohodou," podotkl.

Barclay řekl, že i Británie má zájem na vystoupení z EU na základě dohody, bylo by to výhodnější pro obě strany. Taková dohoda ale musí mít šanci na schválení v britském parlamentu. Podle něj to znamená, že dohoda nemůže obsahovat takzvanou irskou pojistku, což je ujednání, které zachovává volný režim na hranici mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem, a které řada britských politiků odmítá.

Záznam přenosu z jednání:

Video: ČTK
 

Právě se děje

před 2 hodinami

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy