Prasečí virus v Česku napadá lidi víc než běžná chřipka

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 11. 2009 14:25
Letos nemáme co dělat s běžnou sezónní chřipkou, tvrdí epidemiologové
Děvčátko se chrání před nákazou rouškou. Snímek je ze školy v Bukurešti. Rumunské úřady v úterý 10. listopadu oznámily, že v evidenci mají již přes tisíc nakažených.
Děvčátko se chrání před nákazou rouškou. Snímek je ze školy v Bukurešti. Rumunské úřady v úterý 10. listopadu oznámily, že v evidenci mají již přes tisíc nakažených. | Foto: Reuters

Praha - Chřipková epidemie v Česku teprve začíná, odborníci se přesto už dnes shodují: Letos nemáme co dělat s běžnou sezónní nemocí.

"Všude v Evropě v tuto chvíli převládá virus prasečí chřipky. To platí i u nás. Stále jsme přitom na začátku, případů bude přibývat," potvrdila deníku Aktuálně.cz šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Pandemický virus se podle ní stal naprosto dominantním. Potvrdí se až u sedmdesáti procent vzorků, které chřipkové laboratoře zkoumají. V Česku se jím do minulého týdne prokazatelně nakazilo 519 lidí. Na celém světě se pak objevil u 440 tisíce lidí.

"Pozitivní zprávou je alespoň to, že je virus prasečí chřipky poměrně stabilní a konzistentní. Zatím není vidět, že by to výrazně mutovalo," uklidnil ale imunolog Roman Prymula. I to se však časem může změnit.

Českem postupuje i běžná sezónní chřipka.

Prakticky ve všech regionech už dosáhly počty lidí s chřipkou a nachlazením hladiny 1500 nemocných na sto tisíc obyvatel. Na Ostravsku se dokonce blíží ke dvěma tisícům na sto tisíc obyvatel. Na těchto hodnotách začíná epidemie.

Zatímco prasečí chřipka napadá především zdravé lidi od pětadvaceti do padesáti let, viry obyčejné sezónní chřipky se pokoušejí hlavně o malé předškoláky.

Foto: Aktuálně.cz
Odborník v blogu radí, zda se nechat očkovat proti chřipce

Černá prognóza: 3 miliony nemocných 

Další šíření pandemického i běžného sezónního viru a narůstání počtu nemocných lze podle ministerstva zdravotnictví očekávat v následujících týdnech.

"Vzhledem k současnému vývoji očekávám, že to bude otázka několika týdnů, možná i dnů," potvrdil Roman Prymula. Původně přitom předpokládal, že hlavní vlna nemoci přijde až v lednu.

Pokud by se vyplnily nejčernější scénáře vykreslené v pandemickém plánu, mohly by u nás chřipkou onemocnět až 3 milióny lidí a pro deset tisíc z nich by nemoc mohla být smrtelná.

Běžně přitom každý rok zemře kolem dvou tisíc nemocných. Většinou jde o starší pacienty s některou další chronickou chorobou.

 

Právě se děje

Další zprávy