Prasečí chřipkou se o víkendu nakazilo 20 dalších Čechů

Domácí Domácí
27. 7. 2009 18:21
Na podzim tady bude dva miliony Čechů s prasečí chřipkou, odhadují odborníci

Praha - Jediný víkend a v Česku přibylo dvacet nových případů prasečí chřipky. Pandemickým virem A/H1N1 se už v zemi nakazilo celkem 63 lidí. 

"Jedná se zejména o lidi, kteří přicestovali ze zemí, kde se chřipka vyskytuje," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Naprostá většina pacientů se podle něj léčí v domácí izolaci a bez polykání antivirotika Tamiflu.

Virus si ale lidé nevozí jen z cest po zahraničí, prasečí chřipka už se šíří i takzvaným sekundárním přenosem. Lidé už si ji předávají doma mezi sebou.

Na podzim budou s chřipkou ležet 2 miliony Čechů

Potvrzují se tak slova odborníků, kteří doporučovali obezřetnost. Pandemický virus se podle nich šíří snadno a během pár týdnů budou každý den přibývat stovky nových případů.

Prasečí chřipka

Případy podle krajů:

  • 5 lidí v Praze, 2 osoby ve Středočeském kraji, 2 osoby v Karlovarském kraji, 3 osoby v Ústeckém kraji, 1 osoba v Jihočeském kraji, 1 osoba v Jihomoravském kraji, 4 osoby v Královéhradeckém kraji, 2 osoby v Plzeňském kraji.

"Nová chřipka vykazuje téměř stejné znaky, jako měla první vlna obávané španělské chřipky v roce 1918," varoval například epidemiolog Roman Prymula.

Prozatím sice v Česku onemocnělo jen několik desítek lidí, na podzim a v zimě se ale podle hygieniků situace zhorší.

Hlavní hygienik Michael Vít dokonce předpověděl, že se chřipkovým virem nakazí dva miliony Čechů. Kolem čtyřiceti tisíc z nich skončí s komplikacemi na nemocničním lůžku. Podlehnout by chorobě mohlo dvanáct tisíc lidí.

Virus může zmutovat, bojí se odborníci

"Vzhledem k počtu obyvatel Země se dá předpokládat, že nový virus A/H1N1 se za určitou dobu rozšíří a v příštích dvou letech by mohly být infikovány až dvě miliardy lidí," řekl v Ženevě podle agentury AP také náměstek generální ředitelky Světové zdravotnické organizace Keiji Fukuda.

Dramatický nárůst nemocných se podle něj očekává v lednu.

Sledovat by se v této souvislosti měly hlavně případy, u kterých nezabral některý ze dvou léků na chřipku - Tamiflu a Relenza. Znamenalo by to, že virus zmutoval. Nejvíc se odborníci bojí toho, že se A/H1N1 potká a zkříží s virem chřipky ptačí. Ten se sice špatně šíří, ale může zabíjet.

Doposud byly ale registrovány jen čtyři izolované případy rezistence vůči Tamiflu - v Dánsku, Japonsku, Hongkongu a Kanadě.

Léky pro čtvrtinu populace

Pandemický plán počítá také s ekonomickými ztrátami. Pokud by pandemie trvala zhruba tři měsíce, česká ekonomika by znamenala pokles výkonu ekonomiky o 1,5 až 2 procenta ročního hrubého domácího produktu.

Proto už vláda zajistila antivirotikum Tamiflu pro asi dvacet procent populace. Do konce roku by se měly státní zásoby rozšířit také o druhý lék - o Relenzu. Tento lék by měl stačit pro pět procent populace.

Vláda počítá také s nákupem pěti milionů očkovacích vakcín. Podle Víta by se mohlo s očkováním začít už v listopadu, ministryně zdravotnictví Dana Jurásková ale minulý týden prohlásila, že chce vláda vakcínu nakoupit až v roce příštím. "Rozhodli jsme se tak s ohledem na napjatý státní rozpočet," vysvětlila Jurásková.

Česko také zmírnilo protipandemická opatření. Zrušily se například kontroly zdravotního stavu cestujících na letištích.

 

Právě se děje

Další zprávy