Prasata ve firmě Zemet africký mor nemají, testy byly negativní, potvrdil veterinární ústav

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2017 8:55
Státní veterinární správa potvrdila, že prasata chovaná ve firmě Zemet u Zlína nemají africký mor prasat. Firma spadá do takzvané zamořené oblasti v desetikilometrovém pásmu kolem místa, kde byli nalezeni dva uhynulí divočáci s africkým morem prasat. Africký mor prasat přenášejí volně žijící zvířata. Není nebezpečný pro lidi, objeví-li se ale v chovu, zvířata je třeba podobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Zlín - Testy na africký mor prasat u prasat chovaných ve firmě Zemet u Zlína byly negativní, zvířata nemocná nejsou. Řekl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Firma spadá do takzvané zamořené oblasti v desetikilometrovém pásmu kolem místa, kde byli nalezeni dva uhynulí divočáci s africkým morem prasat. Ve čtvrtek našli myslivci další mrtvé sele divočáka ve Zlíně-Lužkovicích, také u něj se nákaza potvrdila.

Firma Zemet je zřejmě největším chovatelem prasat v zamořené oblasti, na dvou farmách v Sazovicích a Mysločovicích chová asi 5000 prasat. Veterináři tam ve středu odebrali 60 vzorků, všechny byly podle Vorlíčka negativní. Vzorky testoval Státní veterinární ústav v Olomouci.

První výskyt afrického moru prasat byl potvrzen v pondělí, uhynulí divočáci byli nalezeni minulý týden v blízkosti zlínské nemocnice. SVS po potvrzení nákazy nařídila mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy. V zamořené oblasti se nesmějí lovit a krmit divoká prasata, myslivci v ní musejí aktivně vyhledávat a hlásit uhynulé divočáky.

Chovatelé musejí ve svých obcích do pátku nahlásit všechna prasata v hospodářství. Musejí je také ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50 tisíc korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony. Od pondělí se oblast rozšíří na celý okres Zlín.

V okrese Zlín bylo od loňského dubna do konce letošního března zastřeleno 2790 divokých prasat. Divočáci jsou tam přemnožení, stejně jako ve zbytku Česka.

Africký mor prasat přenášejí volně žijící zvířata. Není nebezpečný pro lidi, objeví-li se ale v chovu, zvířata je třeba podobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo.

Veterinární správa také varovala turisty před vozením "svačin" živočišného původu jako maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky ze zemí mimo Evropskou unii do tuzemska. Právě z nich se totiž mohl do Česka dostat i africký mor prasat. Ze zemí mimo EU platí zákaz dovozu živočišných výrobků pro osobní spotřebu, loni jich celníci zadrželi 1,37 tuny.

 

Právě se děje

Další zprávy