Prahu zaplaví armáda novinářů. Rekord nepadne

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 4. 2010 6:30
Akreditováno je přes tisíc žurnalistů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po necelých deseti letech od zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se z českého hlavního města nakrátko opět stane "mediální pupek světa". 

Nadcházející setkání amerického a ruského prezidenta na summitu Start Follow On bude sice nejhlídanější akcí, ale v mediálním zájmu zasedání světových finančníků nepřekoná. Na MMF se akreditovalo na dva tisíce zástupců médií, podpis smlouvy o jaderném odzbrojení bude pokrývat něco přes tisíc akreditovaných novinářů.

Barack Obama překoná, co se týče zájmu médií, svou první návštěvu. Před rokem jeho pražský projev a další body programu sledovalo šest set akreditovaných žurnalistů.

Na příjezd desítek televizních štábů se chystá i Česká televize, která summit zajišťuje jako hlavní "broadcaster". I ČT potvrzuje, že zájem televizí a zpravodajských agentur předčí první návštěvu prezidenta Obamy.

Desítky zemí z celé planety

"Zájem je srovnatelný, spíš větší. Událost budou pokrývat desítky televizí bez nadsázky z celé planety," popisuje mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Původní zájem především médií z Ruska a USA se rozšířil poté, co se Barack Obama rozhodl v Praze povečeřet s jedenácti státníky ze zemí střední a východní Evropy.

Do Česka tak dorazí i novináři z Rumunska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Slovenska, Polska, Bulharska, Litvy, Lotyšska a Estonska.

Televize bude zajišťovat pro své zahraniční partnery nejen záběry z akcí summitu Obama - Medveděv, ale bude pomáhat s takzvaným trasováním natočeného materiálu do domovských televizí jednotlivých štábů.

"Pro televizi je to nesmírně velký projekt. Těžší je o to, že se vše připravuje dost narychlo a nemáme ještě všechny informace, které potřebujeme. O programu, o tom, kam budou smět naše štáby a podobně."

Ne všichni novináři budou mít šanci se ceremoniálu a následné tiskové konference účastnit osobně. "Z kapacitních důvodů jsme bohužel museli odmítnout velký počet došlých žádostí o akreditaci a tím také výrazně omezit počet novinářů. Počet žádostí o akreditaci z celého světa možnosti tohoto místa mnohonásobně předčil. I když jsme se snažili vyjít vstříc co největšímu počtu médií, vyřídit kladně všechny došlé žádosti o akreditace nemohlo být v daných podmínkách reálné," uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy