Prahou šel zakázaný pochod proti radaru

čtk, Ondřej Besperát
29. 1. 2007 21:44
Praha - Historickým centrem hlavního města pochodovali odpůrci umístění americké radarové základny. Skončili u vlády. Uvnitř: Speciál o radaru
V odmítavém postoji k cizím vojákům na našem území se shodují nejrůznější lidé. Ti mladí...
V odmítavém postoji k cizím vojákům na našem území se shodují nejrůznější lidé. Ti mladí... | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Svůj názor vyjadřovali v projevech i skandováním na Václavském náměstí, před magistrátem, u amerického velvyslanectví na Malé Straně a po dvou a půl hodinách hlučnou, ale nenásilnou akci ukončili před sídlem vlády.

Zákaz, pak domluva

Magistrát pochod hlavním městem zakázal, nakonec se ale se svolavateli domluvil na úpravě trasy pochodu tak, aby se protestující vyhnuli cestou k ambasádě USA a vládě frekventovanému nábřeží. Magistrát svůj zákaz zdůvodnil tím, že trasa pochodu vede ulicemi, v nichž by mohly účastníky akce ohrozit automobily. Rozhodnutí magistrátu pochod nepovolit kritizovali kromě organizátorů i zástupci ČSSD a KSČM.

Foto: Aktuálně.cz
Americký radar ve středních Čechách SPECIÁL
Čtěte původní reportáž z Brd a prohlédněte si v grafice, jak radar funguje

Demonstranti považují stanovisko úředníků za omezování svobody slova. Pochod nakonec doprovázeli policisté, kteří monitorovali chování protestujících a podle potřeby usměrňovali dopravu. Podle policejní mluvčí Ivy Knolové nebyl narušen veřejný pořádek, akce byla pokojná a policisté nemuseli zakročovat.

Odhad policie hovoří o 500 až 600 demonstrujících, odhad organizátorů hovořil o dvou tisícovkách účastníků při začátku demonstrace na Václavském náměstí po 18:00.

"Demisi, demisi," volali protestující před zhasnutými okny Strakovy akademie. Premiér Mirek Topolánek (ODS) i někteří další členové jeho vlády umístění radarové stanice v ČR podpořili, o americké nabídce hodlají jednat. Zastánci základny míní, že radar, který se má stát součástí americké protiraketové obrany, zvýší bezpečnost nejen ČR, ale i celé Evropy.

Organizátoři dnešní demonstrace z iniciativy Ne základnám ale mají názor přesně opačný. Tvrdí, že základna udělá z Česka terč a bezpečnost jeho obyvatel tak výrazně zhorší.

Účastnívi zakázaného pochodu Prahou protestují proti americké základně.
Účastnívi zakázaného pochodu Prahou protestují proti americké základně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Příští protest v Jincích

Příští protest chtějí uspořádat již v sobotu ve vojenském prostoru Jince, kde by USA chtěly radar umístit. Na příští týden pak plánují další akci v Praze. Organizátoři demonstrace žádali, aby o základně rozhodlo referendum a pod petici za lidové hlasování chtějí shromáždit 100.000 podpisů.

Během celého pochodu provolávali odpůrci základny různá hesla a například u velvyslanectví skandovali: "Zastavte Bushe," "USA tu nechceme" a "Bush je fašista". Z českých politických stran kritizovali nejčastěji ODS. Sebou nesli transparenty a vlajky. Prahou s nimi putoval i zhruba dvouapůlmetrový model rakety.

 

Právě se děje

před 47 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy