Praha zrušila zakázku na kontejnery pro bezdomovce

ČTK ČTK
6. 8. 2013 14:26
Jak bude situaci řešit, není jasné. Patrně v mrazech znovu postaví vyhřívané stany.
Jak bude nyní Praha situaci řešit, není jasné. Patrně v mrazech bezdomovcům znovu postaví vyhřívané velkokapacitní stany.
Jak bude nyní Praha situaci řešit, není jasné. Patrně v mrazech bezdomovcům znovu postaví vyhřívané velkokapacitní stany. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Praha zrušila zakázku na obytné kontejnery, které měly sloužit lidem bez domova a lidem v krizových situacích.

Informace o zrušeném tendru, jehož předpokládaná hodnota měla být 14 milionů korun bez DPH, zjistila ČTK ve věstníku veřejných zakázek.

Kontejnery měly sloužit bezdomovcům především v zimních měsících. Jak bude nyní Praha situaci řešit, není jasné. Patrně v mrazech bezdomovcům znovu postaví vyhřívané velkokapacitní stany.

Kontejnery měly původně lidem bez domova sloužit už uplynulou zimu. Pomoc v nich měli najít nejen bezdomovci, ale třeba i drogově závislí lidé.

Město ale nestihlo zakázku včas vypsat a nakonec ji úplně zrušilo. Podle věstníku totiž přišla pouze jedna nabídka.

Praha plánovala koupit až 24 ubytovacích buněk. Na parametrech kontejnerů se už dřív domluvila s organizacemi, které se věnují sociálním programům. Poskytovatelům sociálních služeb je město chtělo půjčovat zdarma.

Mobilní zařízení mělo být podle potřeby možné převézt a jeřábem umístit do některé z vybraných lokalit. Jedním z vytipovaných míst byl Rohanský ostrov.

Praha plánovala, že kontejnery se sociálním zázemím, zdravotnickou ordinací a možností noclehu budou bezdomovcům k dispozici nepřetržitě od poloviny prosince až do konce února.

Kde stráví lidé bez domova příští zimu, není zatím rozhodnuto. V případě velkých mrazů Praha pravděpodobně stejně jako v minulých letech postaví stany na Rohanském ostrově a v centru města pod magistrálou u křižovatky U Bulhara.

Bezdomovectví je v Praze, kde podle odhadů žije na ulici kolem 4000 lidí, tíživým problémem obzvlášť v zimním období. Každý rok umrzne několik bezdomovců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy